“Ühel päeval hakkas mul õlavars valutama. Paar päeva hiljem tõmbus terve vasak käsivars äkki siniseks ja külmaks. Tõttasin EMOsse. Kuna mu tuttaval oli tromb olnud, kahtlustasin seda. Kuigi arsti arvamus minu omaga algul ei ühtinud, saatis ta mind ultraheli­uuringule. Seal avastatigi veenist tromb,” alustab Angelika oma kurba lugu.

Mari (39) lasi endale hormoonspiraali paigaldada pärast tütar Kaisa (7) sündi. Kui algasid südamepiirkonna valu­torked, muutus Mari murelikuks.Sümptomite põhjal diagnoositi tal südamenärvipõletik, mille vastu sai ta antibiootikum­ravi. “Südamevalud jäid mind aga edaspidigi saatma, pidin mitu korda kutsuma kiirabi, kord kahtlustati isegi infarkti,” kirjeldab ta raske aja algust.

Evelin (38) on kolme lapse ema. Esiklaps Säde on kolmteist, Ingvar üksteist ja pesamuna Kaspar kolm. Kuue aasta eest otsustas Evelin lasta paigaldada hormoonspiraali. “Juba mõne päeva pärast märkasin enesetundes muutusi,” meenutab ta. “Paigaldamise päeval oli minestus- ja õhupuudustunne, hiljem tundsin imelikku ärevust.” Ilma selge põhjuseta tekkiv ärevus hakkas korduma, samas tundis Evelin kummalist tuimust. See oli paraku alles algus.