1. Sa pead ootama, et saada, mida tahad

Lapsed peavad õppima, et kui nad midagi soovivad, peavad nad ootama, kuni on piisavalt raha kogutud, et see saada.

Probleem on selles, et me kõik tahame oma lastele parimat, seega anname vanematena neile kõike, mis endal puudu jäi kasvades. Batuut tagahoovis? Ole lahke! Uued riided iga hooaeg? Muidugi! Uus mänguasi? Miks ka mitte!

Kui see kõlab tuttavalt, siis kasvatad sa neis kärsitust ja kohest ning tegelikult üürikest rahulolutunde ihalust. Kannatlikkus on võlusõna siinkohal. Selle asemel, et neile kohe 20-eurone mänguasi osta, lase neil koguda kuu aega iga nädal viis eurot. Nad hindavad kauaoodatud lelu nii palju enam, sest nägid vaeva ja ootasid selle saamiseks.

2. Ei võida see, kel on rohkem mänguasju

Meile kõigile meeldivad asjad. Aga ootused asjade suhtes on aruka rahakasutuse suurimad vaenlased.

Me näeme ajakirjades ja meedias pidevalt kellegi teise paremat elu. Inimeste elustiile ülistatakse, pannes paljud arvama, et elu seisnebki raske töö tegemises ja seda ainult selleks, et endale veel uuem ja parem "miski" saada. Ja ikka rohkem kui teisel.

Omand ei ole rikkus. Kogemused ja inimesed on - asjad, mida raha eest ei saa - need on tõeline väärtus. Minu arusaama järgi on tõeline rikkus see, mis jääb alles siis, kui võtta ära kogu raha ja kõik asjad.

3. Mida varem sa koguma hakkad, seda kiiremini raha kasvama hakkab

Raha kasvamapanek sõltub enamast kui raha olemasolust. See sõltub ennekõike ajast. Kui julgustad lapsi säästma ja investeerima nii varakult kui võimalik, suudavad nad seda suurema tõenäosusega kindlustada oma tulevikku.

4. Passiivne sissetulek on oluline

Kõik sissetulekud pole võrdsed. Mõned on aktiivsed, mõned passiivsed. Kui aktiivne sissetulek on see, mille saad tehtud töö eest näiteks kuu või nädala lõpus, siis passiivne sissetulek on see, mille saad töö eest, mida teed korra, ent mis toob sisse ka edaspidi. See ei sõltu enam sellest, kas sa ilmud tööle või mitte, töö on juba tehtud.

Hea näide on siinkohal kinnisvara. Sa näed aastaid vaeva, et soetada endale näiteks teine korter, ent edaspidi sellelt saadav renditulu on passiivne sissetulek.

5. Tänane võlg on homne mure

Kui oleme noored, kipume mõtlema, mis teeb meid õnnelikuks täna, mitte sellele, mis rõõmustab meid homme või kümne aasta pärast. Kahjuks viib see aga inimesed krediitkaardivõlgadeni ja materiaalse kindlustunde puudumiseni pensionieas.

Õpeta lastele, et tänane võlg võtab neilt homse teenistuse, sest nad kasutavad raha, mida neil veel ei ole. Vähendades või vältides võlakohustusi noorena, suudad sa kindlustada parema tuleviku.

6. Õnn tuleb läbi raske öö

Edukust kiputakse võrdsustama hea õnnega. Arutletakse, et ehk olid need edukad inimesed õiges kohas õigel ajal või tundsid nad õigeid inimesi? Tegelikult on edukad inimesed teinud rasket tööd, et jõuda kohta, kus nad on oma alal. Neid pole saatnud mitte niivõrd õnn, vaid hoopis kirg.

Kui sa leiad midagi, mis on su kirg ja suudad selle ka teenima panna, saavutadki sa elus suuri asju. Ka finantsvabaduse.

Allikas: CNBC.com