Rinnapiim on naturaalne söök, mida ema organism vastavalt lapse vajadustele ise juurde toodab. Rinnapiima tarbimine on keskkonnale ohutu - laps saab seda oma emalt ilma loodust saastamata, pakendite tootmiseta ja loodusressursse raiskamata.

Lapse esimesel kuuel elukuul nõuab emalt rinnaga toitmine täiendavalt toitu keskmiselt 500 kcal päevas. Seega pered, kus laps saab rinnapiima, kasutavad vähem loodusvarasid ja tekitavad tunduvalt vähem prügi.

Imetamine on üks parimaid investeeringuid imikute elude säästmiseks ning rahva tervise edendamiseks, sotsiaalse ja majandusliku arengu parandamiseks. Optimaalse imetamise suurendamine võib ära hoida rohkem kui 823 000 lapse ja 20 000 ema surma aastas.

Kunstpiimaseguga lapse toitmine mõjutab keskkonda ja kliimat alates selle tootmisest kuni koduse valmistamiseni, tekitades seeläbi kasvuhoonegaaside emissiooni. Keskkonna mõju avaldub tootmise protsessides, pakendamisel, levitamisel ja ettevalmistamise meetoditele. Näiteks hinnanguliselt on rohkem kui 4000 liitrit vett vaja, et toota 1kg kunsttoidu pulbrit. Samas lõpptulemusena satub prügilatesse ja loodusesse miljonid tonnid metallist kunstpiimasegu purke, mille lagunemine võtab aastasadu.

Kuidas ja mismoodi varuda rinnapiima?

Rinnapiima varumiseks sobivateks meetoditeks on käsitsi lüpsmine ja rinnapumba kasutamine.

Käsitsi rinnapiima lüpsmiseks piisab juba enda kätest ja ühest anumast, kuhu rinnapiima lapse jaoks koguda. Tegemist on olulise oskusega, mida iga imetav ema võiks osata sünnitusmajast lahkudes. Rinda on soovitav lüpsta pärast lapse söömist, siis saad kätte selle piima, mis sinna on jäänud lapse söömise järgselt.

Peamiselt on käsitsi lüpsmisest abi, kui on vaja vähendada piimapaisu vaevusi, kutsuda esile ja säilitada piima eritumist. Vahel kui vastsündinu seisund ei võimalda saavutada efektiivset imetamist või kui ema ja laps viibivad üksteisest eraldi, on käsitsi lüpsmisest abi.
Lingitud õppevideo näitab visuaalselt, kuidas käsitsi rinnapiima lüpsta.

Kuidas anda lapsele välja lüpstud rinnapiima?

Välja lüpstud rinnapiima soovitame lapsele anda lusika, tassi või süstalt abil ning pigem vältida lutipudelit. Kui on plaan toita last rinnaga, siis lutipudelist imemine on teistsugune kui rinnast - piima tuleb luti abil kergemini ning laps võib loobuda rinnast.

Lingitud õppevideo näitab visuaalselt, kuidas anda lapsele rinnapiima, kasutades lusikat, tassi või süstalt.

Kuidas säilitada rinnapiima?

Väljalüpstud rinnapiima tuleb säilitada puhtas ja kinnises anumas või spetsiaalses säilituskotis.

Rinnapiima anum või säilituskott on soovitav markeerida väljalüpsmise kuupäeva ja kellaajaga.

Toatemperatuuril kuni +26 ⸰C säilib rinnapiim kuus kuni kaheksa tundi.
Külmkapis temperatuuril +4⸰C säilib rinnapiim kuni 72 tundi.
Sügavkülmikus temperatuuril -18⸰C säilib rinnapiim vähemalt 3 kuud.