Ilmselt kõige mitmekülgsem kandmisvahend. Sõna “kootud” võib esialgu väärarvamuse tekitada, justkui oleks tegu millegi sallilaadsega. Tegelikult on tegu aga tihedas koes mitmemeetrise kangaga, mida leidub nii puuvillast, siidist kui ka paljudest teistest kiududest.

Õhukese kootud linaga saad beebi enda külge siduda juba tibatillukese vastsündinuna ning olenevalt lina materjalitihedusest kanda ka väikelapseeas. Hea kootud lina võimaldab end siduda mitmel eri moel nii kõhule, seljale kui ka puusale. Vast­sündinu kandmiseks sobib S–L suuruses kandjale baaspikkusega ehk 4,6 meetri pikkune lina, mille tihedus võiks jääda vahemikku 180–240 g/m2. Head koostised algajale on puuvill ja puuvill-bambus. Tihedama koega kandelina, mis sobib suuremate laste kandmiseks, on soovitatav osta eelkõige järelturult, kuna nende kandmismugavus ja lina pehmus paraneb pideva kandmisega märgatavalt – seda nimetatakse sissekandmiseks.

Pika lina puhul kiidavad emad, et just sellega on võimalik beebi endale hästi lähedale kaissu siduda.

Plussid

pikk kasutusaeg

võimalik kanda nii kõhul, seljal kui ka puusal

hea järelturg

palju erinevaid kangamaterjale ja -mustreid

kõige paremini just kandja, aga ka kantava kehakujuga kohanduv kandevahend

kerge kaasas kanda – võtab oluliselt vähem ruumi kui kandekott

Miinused

korrektse pingutamise ja osade siduste tegemise õppimine võib esiti keerulisena tunduda

jäigemast materjalist linad vajavad enne mugavat kasutamist korralikku sissekandmist

Ruutlina ehk Meh Dai

Oscha Cairis Misty Mountains Aduial, 54% orgaaniline puuvill, 23% siid, 23% puuvill.Oschaslings.com lehel hind 279 eurot

Ruutlina võib lapsekandmisvõhiku pilgu hetkeks segadusse ajada. Mis asi see nüüd siis on? On see kott? On see lina? Tegelikult on Meh Dai ruudukujuline kangas, millest moodustub lapse selja taha paneel ning selle küljest neli pikka seotavat traksi. Ruutlina suureks eeliseks on, et temaga saab sarnaselt kootud linaga tita endale hästi kaissu siduda, ent on seal­juures lihtsama sidumisviisiga.

Plussid

last saab siduda nii kõhule, puusale kui ka seljale

ühes suuruses, kuid sobitub väga erinevate kehakujudega

eriti laiade trakside puhul võib teha ägedaid ja ilusaid erinevaid trakside “lõpetamisi”. Otsi näiteid YouTube’ist

Miinused

ei võimalda teha erinevaid siduseid

erinevalt kootud linast peab jälgima paneeli kõrgust ja ka laiust, mistõttu jääb see lapsele kiiremini väikseks kui kootud lina või lapsekandmiskott.

Trikoolina


Kuigi väliselt võib trikoolina kootud linaga sarnaneda, on nende üheks peamiseks erinevuseks materjal. Trikoolina on tehtud pehmest ja venivast materjalist, mis muudab selle kasutamise algaja jaoks mõneti hõlpsamaks, sest selle peab endale lihtsalt tugevalt ümber siduma. Trikoolinaga kandmine on küll lihtne, ent oma veniva loomuse tõttu pole selle kasutusaeg pikk ja juba umbes kaheksakilone beebi muutub sellega kandjale raskeks.

Plussid

algaja jaoks lihtne kasutada

taskukohane hind

beebit võib vahepeal linast välja võtta ja hiljem tagasi panna ilma lina lahti sidumata

Miinused

lühike kasutusaeg

väga piiratud arv sidumisviise

last ei tohi seljale siduda

kangas on kootud linast umbsem ja palavam

Rõngaslina

Little Frog Kunzyt rõngas­lina, 100% ­puuvill, 190-210 g/m2.Littlefrog.shop lehel hind 45 eurot

Rõngaslina on enamasti umbes kahemeetrine kangas, mille ühes otsas on kaks metallist või plastikust rõngast, läbi mille kangast sidudes pingutatakse. Plastikust rõngaid ürita siiski pigem vältida – terasest või alumiiniumist rõngastega lina on kindlam ja tugevam valik. Rõngaslina sobib nii vastsündinu kui ka juba väikelapse kandmiseks, ning ka neid on mitmete mustrite ja erineva koostisega.

Plussid

kompaktne

kuna lina on lühem, on selle sidumine välitingimustes ka puhtam – pikad otsad ei puutu sidumise ajal vastu maad

imetamissõbralik

suurepärane valik ringi uudistada armastavale beebile

lihtsam last puusale siduda kui pika linaga

Miinused

raskus on alati jaotatud ainult ühele õlale

vähe sidumisvõimalusi

Kandekott


Kandekott on üks populaarsemaid lapsekandmis­vahendeid. Pea silmas vaid neid tähtsaid kriteeriumeid ning lapsekandmine sellega on nauditav tegevus nii sulle kui ka beebile!

Lapse selja vastas olev paneel olgu pehme, et see lubaks lapse seljal olla endale loomulikus kumeruses.

Lapse jalge vahel peab paneel teda toetama põlvest põlveni, et laps vajuks M-kujulisse konnaasendisse, mistõttu kitsa paneeliga kandekotid ei ole lapse kandmiseks hea valik.

Et kandmiskogemus saaks mugav, reguleeri klambrid ja kinnitused korrektselt. Pihavöö ikka pihale ehk naba kõrgusele, vastsündinud beebiga lausa rinnakorvi alla. Seljal olev kinnitusrihm tõsta abaluude vahele.

Kuigi paljud kandekottide tootjad seda võimalust pakuvad ja ka reklaamivad, pane tähele, et lapse kandmine nägu väljaspool ei ole füsioloogiliselt ergonoomilisena võimalik, mistõttu kanna teda alati näoga enda poole. Kui soovid, et beebi saaks ümbritsevat paremini jälgida, aseta ta kandekotiga endale selga, ent ainult siis, kui beebi oskab juba ise istuda!

Kui soovid proovida siiski kotti, mille kasutamisjuhend ka nägu väljapoole kandmist lubab, pea kasutusjuhendist kinni ja ära kanna beebit sel viisil rohkem kui 15 minutit korraga, ning mitte enne, kui beebi saab viiekuuseks.

Plussid

kiire ja lihtne kinnitamine

paljudel kandekottidel on ka tasku, kuhu välja minnes panna näiteks telefon või võtmed

paljude kandekottidega käib beebi jaoks kaasas ka koti külge kinnitatav kapuuts

Miinused

kui kotti kasutab mitu pere­liiget, vajavad rihmad pidevalt uuesti ümber reguleerimist

erinevalt linast ei sobitu iga kott ideaalselt iga keha­kujuga, mistõttu oleks enne ostu sooritamist targem erinevaid kotte proovida

kuigi osal kandekottidest on kirjelduses, et need sobivad alates sünnist, on need tegelikult sobilikud minimaalselt nr 56 rõivasuurusega beebidele. See tähendab, et väiksema sünni­kaaluga beebidele kandekott esimeseks kandevahendiks ei sobi.

Mõnusalt jope all

Külmemate ilmade saabudes soovitan soetada lapsekandmisriided. Tavalise jope peale last lina või kotiga panna on ebamugav, kuid lapsekandmise jope saab panna lina või kandekoti peale. Nõnda on soojas nii beebi kui ka teda kandev ema – laps seo nagu ikka, toa- või villariietega enda toariietele. Kõige peale aga pane endale ja talle ühine jope.
Paljud mudelid võimaldavad vahesiilude süsteemi abil kasutada üleriiet nii rasedana, lapse kandmiseks kui ka lihtsalt niisama. Nii tasub kõrge hind end lõpuks ära, kuna kandmisaeg on pikk.
Kui armastad last seljal kanda, otsi mudel, mis ka seda võimaldaks.
Kandmisjakke ja -jopesid on igaks hooajaks.
Kui kandmisjopet osta ei raatsi, ajab asja ära ka lihtsalt paar numbrit suurem mantel või jope. Sel juhul aga pane endale ja beebile kaela kaelussall, kuna rinna­esine kipub muidu liiga avatuks jääma.

Rohkem infot lapsekandmise kohta leiad Facebooki grupist “Lapsekandmine” või võttes ühendust sertifitseeritud lapsekandmisnõustaja Kadri Viirandiga: lapsekandmine.ee

Kas loetud artikkel vastas Teie ootustele?
Ei ole üldse rahul Olen väga rahul