Et oleks rõõm, aga ei kannataks tervis: mida sussi sisse kommi valides meeles pidada?
Suhkrut leidub aga palju ka mujal, kui teadlikult valitud maiuses: pudingud, jogurtid, mahlad, kohupiimakreemid on pea kõik suhkruga, suhkrut sisaldavad ka soolased toidud, kastmed ja poolfabrikaadid.
Kui laps suhkrut liiga palju tarbib, tekivad tal energia ülejäägid - suhkur pole küll üdini halb ja keha vajab seda ehitusmaterjalina, ent siiski, nagu kõigega, on tarvis sellegagi piiri pidada.
Puhas suhkur on poemaiustustes muide üks kõige süütum lisand. Teine magusainevalik võiks olla looduslikku päritolu suhkrud: ksülitool (E967), laktitool (E966), maltitool (E965), mannitool (E421) ja sorbitool (E420). Organism omastab neid üsna aeglaselt ja seetõttu kasutatakse neid ka diabeetikute toodetes.
Kõige halvem valik on tehislikud magusained: aspartaam (E951), atsesulfaam K (E950), isomalt (E953), neohesperidiin DC (E959), polüdekstroos (E1200), sahhariin (E954), sukraloos (E955) ja tsüklamiinhape (E952). Need suurendavad isu ja soovi süsivesikute järele, samuti seostatakse neid peavalu, unetuse, masenduse, ärrituse ja pearinglusega.
VAATA KA: Teadliku päkapiku spikker
Kolm asja, mida võiksid veel arvesse võtta ja meeles pidada maiuseid valides:
1. Tervisele on kõige ohtlikumad lämmastikuühendeil põhinevad asovärvid märgistusega E102–E155 ja E180.
2. Mida pikem koostisosade nimekiri, seda ebatervislikum maiustus.
3. Väldi transrasvu! Need on pakendil märgitud kirjaga “osaliselt hüdrogeenitud rasv”.