Lapsesaamise ametlik osa: seadused, vanemapuhkus ja raha ehk kõik oluline, mida lapse sünni eel teadma peaksid!
„Korraga saab olla ainult üks vanem lapsehoolduspuhkusel, seda ka sel juhul, kui peres on mitu väikest last,“ selgitab Pelgulinna Sünnitusmaja sotsiaaltöötaja Marita Ilmoja uues podcasti "9 kuud" episoodis. „Kui isa jääb lapsehoolduspuhkusele ja ema ei soovi naasta tööle, siis ta peab oma töölepingu lõpetama. Sellisel juhul kaotab ta ka haigekassa.“
Ilmoja teeb pooletunnises „9 kuud“ podcasti episoodis selgeks ka kõik muu, mida rase või last planeeriv naine peaks teadma seoses seaduste ja rahaasjadega.
„Kui planeerid last ja tahad saada sellist emapalka, nagu praegu saad, siis tuleb käia 12 kuud järjest tööl ja siis jääda rasedaks,“ räägib Ilmoja.
Tema sõnul oleks hea tööandjat rasedusest teavitada võimalikult vara, viimane aeg selleks on aga 2 nädalat enne sünnituspuhkusele jäämist. Seoses rasedusega on naisel töökohal mitmeid seadusest tulenevaid õigusi. Ka neid tutvustab sotsiaaltöötaja podcastis põhjalikult.
Vastuse saavad paljud küsimused, mis ilmselt kõikidel tulevatel lapsevanematel tekkivad:
Kuidas arvutatakse sünnituspuhkuseraha, kuidas aga vanemahüvitist?
Millal on viimane aeg jääda sünnituspuhkusele?
Kui suurt vanemahüvitist saavad lapsevanemad, kes pole eelneval kalendriaastal tööd teinud?
Kuidas arvutatakse vanemahüvitist, kui naine on saanud väikese vahega kaks last?
Kuidas lapse sündi registreerida saab ning millal tuleks laps panna lasteaia järjekorda?
Kuula rohkem podcasti „9 kuud“ uuest osast! Isegi, kui sulle tundub, et kogu süsteem on selge, tasub saadet ikka kuulata, sest mõni nüanss või seadusemuudatus on siiski võinud sulle märkmata jääda!