Sellest aastast viiakse sõeluuringu esmase testina läbi HPV-test ja vajadusel tehakse samast analüüsimaterjalist vedelikul põhinev PAP-test. Ida-Tallinna Keskhaigla naistearsti dr Külli Erlangi sõnul leitakse nende analüüsidega üles vähieelsed muutused emakakaela rakkudes ning on võimalik rakendada õigeaegset ravi. „Mida varem vähieelsed muutused või ka vähimuutused emakakakaelal avastatakse, seda paremad on ravitulemused,“ lisas dr Erlang.

Emakakaelavähil ei ole algstaadiumis sümptomeid, mida naine ise saaks jälgida. Vähi arenedes aga võivad esineda erinevad sümptomid: veritsus tupest, halvalõhnaline voolus, väga vererohked ja kaua kestvad menstruatsioonid, suguelujärgne veritsus, kaugele arenenud juhtudel ka valud.

Erinevalt teistest vähkkasvajatest, on emakakakaela vähi puhul teada selle tekitajad - inimese papilloomiviiruse (HPV - Human Papilloma Virus) kõrge riskiga viirusetüved. Need viirused levivad inimeselt inimesele nahk-nahakontakti kaudu ja sugulisel teel. „80% inimestest nakatuvad elu jooksul mõne HPV tüvega ning enamasti paranetakse neist kahe aasta jooksul. Inimese papiloomviirusega on leitud seost ka mõningate teiste kasvajate tekkega, mida esineb ka meestel,“ kommenteeris dr Erlang.

Kõrge riskiga HPV-sse nakatumist on võimalik vältida vaktsineerimisega. Emakakaelavähi ennetusmeetmena vaktsineeritakse Eestis riikliku vaktsineerimiskava alusel HPV-vastase vaktsiiniga 12- aastaseid tütarlapsi tasuta. See hoiab ära HPV püsiva nakkuse ning sellest põhjustatud vähieelsed seisundid ja kasvajad 85-95% juhtudel. Naistearsti dr Erlangi sõnul on mujal maailmas vaktsineerimiskogemust juba üle kümne aasta ja on märgata selle viiruse vastase vaktsineerimise efektiivsust. „Naistel on nendes riikides HPV-st tingitud emakakaela muutused märgatavalt vähenenud“.

  • 2021. aastal on sõeluuringule kutsutud naised sünniaastaga 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986 ja 1991. Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus saab emakakaelavähi sõeluuringule registreerida telefonil 666 1900 või digiregistratuuris ipatsient.ee. Sõeluuringul osalemine on kõigile naistele tasuta (sh ravikindlustamata isikutele).
  • Riikliku immuniseerimiskava alusel on kõigile 12-aastastele tütarlastele HPV-vastane vaktsineerimine Eestis tasuta ja seda viivad lapsevanema nõusolekul läbi kooli tervishoiutöötajad. Kes on juba vanemad ja ei ole enam vaktsineerimiskalendri järgi vaktsiini saajad, võivad end tasuliselt vaktsineerida tervishoiuasutustes. Ida-Tallinna Keskhaiglas nõustab ja vaktsineerib naistekliinik.


HPV-vastane vaktsineerimine on kõige efektiivsem kuni 26. eluaastani.