Suhteterapeut: kuidas pärast petmist edasi minna ja kas see on üldse võimalik?
Imago suhteterapeut ja koolitaja Sille Jõgeva, selgitab, et petja eesmärk pole üldjuhul petta ega seeläbi teisele haiget teha. Pigem põhjustab seda soov oma rahuldamata vajaduste ja nendest tulenevate pingetega hakkama saada ning leida teistest suhetest leevendust.
"Kõik inimesed vajavad mõistmist, ärakuulamist, lähedust, toetust, põnevust, rõõmu... ja kui puudub oskus neid vajadusi oma püsisuhtes rahuldada, proovitakse seda teha mujal," selgitab Jõgeva, miks petetakse.
Kui partnerid soovivad pärast kõrvalehüpet koos jätkata, soovitab Jõgeva teha siiralt koostööd ja teadvustada, millised vajadused olid neil varem rahuldamata: "Lisaks õppida suhtlemis- ja käitumisviise, mis võimaldavad tulevikus kogeda lähedust, mõistmist, koostööd, rõõmu jms. Julgustan vajadusel pöörduma ka suhteterapeudi poole, kes oskab abistada."
Petetut aitab Jõgeva sõnul kõige paremini see, kui ta saab oma emotsioone turvaliselt jagada inimesega, kes kuulab, mõistab ja pakub tuge. "Teraapias õpetame partnereid omavahel emotsioone turvaliselt jagama ja teist poolt empaatiliselt kuulama. Kui see õnnestub, saab toimuda tervenemine," sõnab, et petmisest ülesaanud paarid on edaspidi paremaski suhtes. "Uuringud kinnitavad, et paarid, kes on läbinud kõrvalsuhtekriisi ja õppinud seeläbi täiesti uuel moel omavahel suhtlema, teadlikult suhet hoidma ja arendama, on edaspidi paremas ja lähedasemas suhtes. Kriisid tulevad meid õpetama, iseasi, kas oleme valmis õppima."