Kui oluline on isa roll pere igapäevaelus?
Blogija, vlogija, ajakirjanik ja nelja lapse ema Britt Ernewein (30) jagab oma arvamust meeste ja naiste rollidest peres: „Mulle tundub, et mida rohkem aeg edasi läheb, seda vähemaks jääb just peresiseselt teatud asjade meeste- või naistetöödeks lahterdamist. Naised panevad ilma mingi probleemita mööblit kokku ja mehed triigivad oma särke ise. Mõistagi on alati leidunud mehi, kes ei pane majapidamistööde tegemisele kätt külge, aga mulle jääb mulje, et mida rohkem aeg edasi, seda rohkem on see muutumas normaalsuseks, et naine ei pea kogu majapidamise koormat üksinda enda õlgadel kandma ja ka mees panustab nii lastekasvatusse kui ka kodu korrashoidu. Miskipärast on osa inimeste jaoks imetlusväärne näha isa oma lastega üksinda jalutamas, samas kui selline vaatepilt peaosas naisterahvaga on tavapärane. Mina aga mõtlen, et need on ju täpselt sama palju mõlema poole lapsed, seega miks peaks tekitama hämmastust asjaolu, et üks isa oma lastega tegeleb. See on ju normaalne!” Britt, kes kõigele lisaks on ette võtnud vana maja renoveerimise, kinnitab, et õnneks leidub aina rohkem selliseid isasid, kes vahetavad mähkmeid, on valmis beebiga öösel ärkama ega sure külmiku ette nälga.
Niinimetatud kaasatud isa idee on ilmunud alles viimastel aastakümnetel, kuna ajalooliselt on meeste identiteet olnud tugevamalt seotud nende karjääriga. Baltimaades tehtud uuringu* tulemustest on näha, et 74,9% vastanustest on veendunud, et mehed suudavad naistega võrdselt laste eest hästi hoolitseda. Ning näiteks 84,5% meestest on valmis vahetama oma töökohta või tööd, et saaks rohkem aega veeta pere ja lastega. Tänapäeval tegelevad isad rohkem lapse kasvatamisega kui kunagi varem – nad ärkavad öösiti beebi rahustamiseks, käivad koolis, lasteaias, trennis ja erinevatel laste huvitegevuste koosolekutel. Mis on oluline, on see, et nad ei mängi ainult nii-öelda taksojuhte, vaid panustavad vastavalt oma lapse vajadustele, eelistustele ja iseloomule. Üha rohkem isasid võib näha laste mänguväljakutel, mängupäevadel ja laste sünnipäevapidudel. Pered hakkavad tunduma võrdsemad, rohkem tasakaalus ja harmoonias, kus mõlemad vanemad on lapse elus võrdselt olulised. Isaks olemine ei tähenda ainult jõudu ja majanduslikku tuge, vaid ka õrnust, hoolimist ja armastust. Dove Men+ Care usub kindlalt, et isa, kes teab oma väärtust ja hoolitseb enda eest, suudab pakkuda rohkem armastust ja hoolt oma perele ja lastele. Iga hooliv pere algab hoolivatest inimestest, kes armastavad iseennast – kas sina hoolid?
Hoolimine teeb mehe tugevamaks. Oleme 60 aastat jälginud mehelikkuse arengut ja oma kampaaniatest toodeteni tähistab Dove Men+Care tänapäevast mehelikkust ning näitab, et tõeline jõud peitub hoolimises.
*Uuring viidi läbi 2021. aasta aprillis Dove Eesti Facebooki lehel, kus osales 183 vastajat.