Neid vaidlusi, kus keegi on sulle liiga teinud, keegi ei taha sulle hüvitist maksta või veelgi hullem, keegi nõuab sinult ebaõiglaselt midagi, võib tegelikult elus väga sageli ette tulla. Tihti tekivad vaidlused siis, kui me neid kõige vähem oodata oskame. Sellistes olukordades seisabki õigusabikulude kindlustus sinu selja taga.

Südamerahu tagab kindlasti teadmine, et ERGO jurist on esmaseks konsultatsiooniks ja õigusnõuks vaid telefonikõne kaugusel. Samuti katab kindlustus õiguse jalule seadmiseks tehtavad kulutused, kaitseb sinu õigusi kohtus ja annab juhiseid, kuidas tekkinud olukorras käituda.

Teema on väga aktuaalne, sest koroona-aastal kasvas õiguslike vaidluste arv plahvatuslikult. Enim on sagenenud just vaidlused töötajate ja tööandjate vahel – eelmisel kevadel suurenes nende arv suisa 70 protsenti. Jäetakse maksmata lõpparveid, lõpetatakse töölepingud ebaseaduslikult või nõutakse töötajalt hiljem mingi väidetava kahju hüvitamist.

Mõned näited elust enesest. Õigusabikulude kindlustuse juristi poole pöördus klient, kes koroonakriisi ajal koondati. Esialgu tundus tööandja tegutsemine olevat seaduslik, sest töötajale maksti lisaks lõpparvele ka hüvitist. Siis aga selgus, et kliendil oli kodus üheaastane laps. Samas jäid tööle kolleegid, kellel lapsi polnud. Koondamiste korral ei tohi esmajärjekorras koondada vanemaid, kes kasvatavad alla kolmeaastast last. Ilmnes, et tegelik töölepingu ülesütlemise põhjus oli hoopis tööandja ja töötaja vahel olnud konflikt. Kasutades ära riigis valitsevat eriolukorda, vabanes tööandja soovimatust töötajast koondamise kaudu. ERGO juristid pöördusid kliendi nimel nõudega tööandja poole ja vaidlus õnnestus lahendada kohtuväliselt kompromissiga. Tööandja maksis töötajale välja lisahüvitise ja vaidlus lõppes ilma kliendile lisakulusid tekitamata, kuna kliendil oli õigusabikulude kindlustus. Kliendi kohtuvälised menetluskulud hüvitas ERGO.

Või teine näide: tööandja teatas töötajale kaks päeva ette, et teda koondatakse. Kahe päeva pärast tööandja lõpetaski töölepingu, kandis töötajale kontole üle töötasu, puhkusehüvitise ja koondamishüvitise, kuid jättis tasumata hüvitise vähem etteteatatud aja eest. Kuigi töötaja alguses üritas ise tööandjaga suheldes kokkulepet saavutada, seda ei juhtunud, ja töötaja pöördus õigusabikulude kindlustuse ERGO juristi poole. Jurist koostas töötaja nimel põhjendatud nõudekirja ja saatis selle tööandjale. Nõudekirja kättesaamisel tasus tööandja töötajale maksmata jäetud hüvitise kohe.

Lisaks töövaidlustele on sagedased ka erinevad tarbijavaidlused. Näiteks tühistatud reisipakettide või lennupiletite eest raha tagasisaamisel või puudusega kauba ostmisel – näiteks müüja keeldub puudustega kaupa parandamast või ümber vahetamast.

Teadupärast on kohtus käimine ja oma õiguste eest seismine väga kallis. Õnneks õigusabikulude kindlustamine ERGOs seda pole. Kui keskmine advokaadi tunnihind on umbes 150 eurot, siis õigusabikulude kindlustuse hind algab 9 eurost kuus. Samas, erinevalt tunni aja pikkusest advokaadi konsultatsioonist, millega kulud tavaliselt kunagi ei piirdu, tagab õigusabikulude kindlustus sulle ja sinu perele kaitse terve aasta läbi. Loe õigusabikulude kindlustuse kohta lähemalt SIIT.

ERGO õigusabikulude kindlustus aitab, kui oled sattunud vaidlustesse seoses:

  • töö- või teenistussuhtega, näiteks sa ei ole rahul lõpparve suurusega või on sinu tööleping lõpetatud ebaseaduslikult;
  • sõidukiga, näiteks autoteenindus ei taha tasuta parandada viga, mis tuleb taas esile paar päeva pärast auto remontimist;
  • kindlustuslepinguga, näiteks kindlustusandja pakub sulle ebaõiglaselt väikest kindlustushüvitist, mis ei kata tekkinud kahju;
  • lepinguvälise kahju tekitamisega, näiteks sinu autole on maja küljest kukkunud jääpurikas, kuid maja haldaja ei ole nõus kahju hüvitama;
  • tarbijaõigustega, näiteks müüja keeldub puudustega kaupa parandamast või ümber vahetamast;
  • kinnis- või vallasasjadega, näiteks ülemisel naabril on lõhkenud veetoru ja sinu kodu on rikutud, kuid naaber keeldub kahju hüvitamisest.


Vaata ka videot „Milliste probleemide puhul aitab õigusabikulude kindlustus?”

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid