Pühendage laps pere rahaasjadesse tema arusaamise võime järgi. Väiksem laps võib mõista, et iga kord poes käies pole kommi või mänguasja ostmist ette nähtud. Suurem laps aga võib teiega suurima heameelega maha istuda ja üheskoos pere eelarve üle arutleda. Selgitage talle, kuhu raha läheb – kui maksame ära kommunaalkulud ja arved, siis jääb söögiks ja muudeks kuludeks just selline summa.

Kuidas alustada?

Paljud lapsed hakkavad saama regulaarselt taskuraha, kui nad kooliteed alustavad. Määrake nädala- või päevaraha, et laps õpiks ise oma kulutusi planeerima ja raha jaotama. Esialgu võib raha anda sularahas ja kui laps kasvab, võib ta eelistada saada raha pangakontole ning kasutada maksmiseks kaarti. Olukord, kus letini mitte ulatuv laps maksab kaupluses kontaktivabalt pangakaardiga, ei ole enam üllatav – alates 7-aastastel lastel võib olla oma isiklik konto ja sellega seotud deebetkaart ning see muutub üha populaarsemaks.

Kulutused kontrolli alla

Lastele finantsoskuste õpetamisel on suurepäraseks abiliseks internetipank või mobiilirakendus, mille abil saavad lapsed kaardiga makstes ise oma raha hallata. Näiteks saab kohe pärast makse sooritamist kontojääki kontrollida ning näha, mille eest ja kui palju on jooksval kuul kulutatud.

Teine eelis on kontoväljavõtted. Kui olete lapsega kokku leppinud, millise osa oma sissetulekust ta igapäevasteks vajadusteks kavatseb kulutada ja kui palju säästa, saate kuu või mõne muu kokkulepitud ajavahemiku möödudes koos analüüsida, kas kokkuleppest on kinni peetud, millised kulutused olid ebavajalikud ning kui palju ilma nendeta oleks saanud säästa. Ka on hea lasta lastel teinekord ilma keelamata oma taskuraha kulutada, et nad saaksid oma vigadest õppida. Parem, kui nad teevad mitu üheeurost viga, kui et õpivad kunagi tulevikus oluliselt suuremate summadega.

Avage lapsele arvelduskonto video teel ja saate tasuta Lottemaa pileti!


Finantsteenuse pakkuja on AS SEB Pank. Pakkumine kehtib kuni 31.07.2021. Enne lepingu sõlmimist tutvuge tingimustega www.seb.ee ja vajadusel konsulteerige pangatöötajaga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid