Lapsevanema ja lapse kvaliteetaeg | Loe, miks on oluline veeta segamatult koos iga päev kasvõi 15 minutit
“Vanema ja lapse koosveedetud aeg on just tänapäeva kiirel ajal eriti oluline. Kuuleme liiga palju lugusid sellest, kuidas lapsed on läinud n-ö halvale teele, kuna üha enam kasvab ekraaniaja hulk ja see, mida laps sealt õpib või kes teda läbi selle mõjutab, pole enam meie kontrolli all,” selgitavad suhtluspäeviku “Minu lapse hingeelu” autorid Lilian Promet ja Kristi Jõeorg.
“Vähim, mida me saame teha, on pühendada üksteisele õhtul vähemalt 15 sisulist minutit,” nendivad Lilian ja Kristi ning soovitavad näiteks rääkida läbi, kuidas päev möödus, mis läks päeva juures hästi, mis võiks minna homme paremini ja millised olid momendid, mis eriliselt meelde jäid. “Lapselt tasub kindlasti uurida, mille üle ta enda suhtes uhke on? Oluline on, et laps näeks ja tunnetaks, et ta on väärtuslik - selle läbi õpib ta ennast väärtustama ja nägema enda tugevusi.”
“Kindlasti võiks lapsevanem ka ise nendele samadele küsimustele vastata — nii tekib mõlemapoolne usaldus, mille tulemusel julgevad mõlemad olla haavatavad ja ennast väljendada ning olla ka mängulised. Mida rohkem lapsed tunnevad, et saavad meiega väikestest asjadest rääkida, seda tõenäolisemalt avanevad nad hiljem suuremate küsimuste korral," kinnitab Lilian.
Kirjutamine aitab paremini mõista
“Minu lapse hingeelu” päevikus leiab just nimelt selliseks aja veetmiseks suunavaid küsimusi ning võimalust kirjutada ja joonistada. Liliani ja Kristi sõnul muudab kirjutamine arusaamise lihtsamaks, kuna käsitsi kirjutatud sõna või joonistatud sümbol stimuleerib aju. "Kirjutamine on hea mälu treenija, toetades paremini meeldejäämist. Näiteks kirjutades üles lapse ja enda ideaalse suve kirjelduse, jääb ideaalse suve visioon paremini meelde ja kui suvi käes, realiseerub kirjapandu kergemini," toob Kristi näiteks.
"Kirjutamise kaudu mõtestad kõike, mis on juhtunud nii sinu kui ka lapsega, mida olete teinud, kogenud ning mida tundnud. Kui see üles kirjutada, avaldub muster, mis saab tulevikus anda vastuseid nii mõnelegi tekkivale küsimusele. Joonistamine aga võimaldab väljendada tundeid, mõtteid, hirme ja soove. Joonistades tuleb nähtavale see, mis on varjatud, sealhulgas alateadlikud mõtted."
Joonistamisel soovitavad Lilian ja Kristi seada erinevaid eesmärke nagu näiteks:
• last ja ennast paremini tundma õppida ja mõista;
• veeta koos lapsega kvaliteetaega;
• toetada last raskel eluperioodil;
• mõista paremini lapse muret või probleemi;
• maandada lapse ja enda pingeid;
• pakkuda lapsele ja ka endale eduelamust ja rõõmu;
• arendada lapse ja enda keskendumisoskust;
• vabastada laps hirmudest joonistamise ja eneseväljendamise kaudu.