Isegi kõige põhjalikuma suuhügieeni korral ei õnnestu puhastada hammaste vahele, hamba ja igeme piirile kogunevat hambakattu täielikult. Raskesti ligipääsetavates kohtades koguneb ajapikku hambakatt, mis süljes leiduvate soolade toimel mineraliseerub. Pehme hambakatt muutub tahkeks ja moodustub hambakivi, mida ei ole enam võimalik hambaharjaga eemaldada.

Niimoodi tekib nõiaring – tekkinud hambakivi loob ideaalsed tingimused bakterite paljunemiseks ja nende elutegevuse jäägid üha kogunevad. See on omakorda hea kasvulava uuele hambakatu kihile.

Hambakivi ei ole ainult esteetiline probleem, vaid ohustab kogu suu tervist. Hambakivi tõttu tõuseb igemepõletiku risk, sest kivi ümber paljunevad bakterid, mis eraldavad mürkaineid. Organism reageerib neile põletikulise protsessiga, mille sümptomiteks on igemete veritsemine, valulikkus, punetus ja turse.

Igemepõletiku ravimata jätmisel uuristab hambakatus pesitsev nakkus end sügavamale hamba tugikudedesse ja tekitab ajapikku parodontiidi ehk hammast ümbritsevate kudede põletiku. See võib aga viia lõualuu kudede lagunemiseni ja isegi hamba kaotuseni.

Seetõttu on hambakatu ja -kivi eemaldamine ning ennetamine suu tervise hoidmisel väga olulised.

Mis on professionaalne hammaste puhastus?


Periodent hambakliinik pakub professionaalset hammaste komplekspuhatust ehk protseduuri, kus kasutatakse erinevaid tehnoloogiaid, mis hõlmavad endas mitut etappi.

Professionaalse hammaste puhastuse eesmärgiks on pehme ja kõva hambakatu täielik eemaldamine, samuti hambaemaili poleerimine ja tugevdamine. Pärast protseduuri taastavad hambad oma loomuliku tooni ja suuõõs saab bakteritest puhtaks. Kõik see aitab tõhusalt kaasa kaariese ja igemehaiguste ennetamisele.

Kuidas komplekspuhastuse etapid täpsemalt välja näevad?


1. Hammaste soodapesu

Pehmet hambakattu ja pigmenti eemaldatakse vee, õhu ja spetsiaalse pulbri survestatud joa abil, kasutades AIRFLOW tehnoloogiat (hammaste soodapesu). Arst valib joa intensiivsuse ja pulbri abrasiivsuse taseme ning võtab sealjuures arvesse konkreetse patsiendi suuõõne seisundi. Soodapesu on eriti efektiivne pigmendi eemaldamisel, mis on tekkinud nt punase veini, musta tee, kohvi tarbimise või suitsetamise tagajärjel. AIRFLOW tehnoloogia võimaldab puhastada lisaks hammaste pinnale ka kuni neljamillimeetrise sügavusega igemetaskud.

Protseduur ei kahjusta hambapinda ega igemeid. Soodapesu poleerimispulbri osakesed on väga peened ja need ei mõju hammaste emailile abrasiivselt (ei tekita kriime ja pinnakahjustusi).

2. Hambakivi eemaldamine

Hambakivi eemaldamine on võimalik ainult hambaarsti kasutatavate vahendite abil.

Vähem kõvastunud hambakivi eemaldub soodapesuga AIRFLOW® tehnoloogia abil.

Rohkem kõvastunud hambakivi eemaldatakse ultraheli abil. Ultraheliotsik lõhub vibreerides hambakivi väikesteks osadeks, mis seejärel hammaste pinnalt eemaldatakse. Ultraheli mõju on valutu ja ohutu. Manipulatsioonid ei kahjusta kõvasid kudesid.

Vahel on vajalik ka mehaaniline hambakivi eemaldus.

Raskemate juhtumite puhul, kui hambakivi asub sügaval igemetaskus, võib olla vajalik kirurgiline sekkumine.

3. Hammaste lihvimine ja poleerimine

Lihvimine ja poleerimine eemaldab mikropraod emailis ja muudab selle siledaks. Periodent hambakliinikus kasutatakse kvaliteetseid poleerimismaterjale, mis annab sära ja sileduse nii loomulikele hambakudedele kui ka plommidele ja hambakroonidele.

See etapp on oluline, kuna hambaemaili ebatasasused raskendavad hügieeni.

4. Hambaemaili tugevdamine

Protseduuri lõpus kannab arst hammastele fluori sisalduvat geeli, mis soodustab hammaste remineraliseerimist ja vähendab oluliselt kaariese tekkimise riski.

5. Suuhügieeni nõuanded

Visiidi lõpus annab suuhügienist hammaste ja igemete hooldamise nõuandeid, näitab õigeid puhastustehnikaid ja soovitab sobivaid puhastusvahendeid.

Mida veel võiks protseduuri kohta teada?

Protseduuri teostab suuhügienist, parodontoloog või hambaarst hambaravi kabinetis.

Üldjuhul võtab protseduur aega umbes üks tund.

Professionaalne hammaste puhastus ei ole enamasti valulik, kuid vahel võib tekkida kerge ebamugavustunne ehk hammaste tundlikkus, mis on tingitud tugeva õhu, vee ja pulbri survejoa mõjust. Ülitundlikkuse puhul, näiteks kui hambakaelad on paljastunud või email on kahjustunud, kantakse protseduuri ajal hammastele tundlikkust vähendavat geeli.

Hammaste komplekspuhastuse tulemused

Professionaalne hammaste komplekspuhastus pakub nii tervendavat kui ka esteetilist efekti.

Protseduuri tulemused:

Hambad on puhtad, siledad ja säravad (hambakatt on eemaldatud).

Taastub hammaste loomulik toon, mis tähendab, et kui hammastel oli pigment, muutuvad hambad valgemaks.

Igemetaskud ja raskesti ligipääsetavad kohad (nt ka breketite ümbrus) on katust ja mikroobidest puhastatud.

Kuidas mõjub hammaste komplekspuhastus suutervisele:

Kuna hammaste pinnad saavad siledaks ja igemete ääred puhtaks, ei teki uus hambakatt ja hambakivi enam nii kergesti.

Absoluutselt puhas suu loob mikroobide paljunemiseks ebasoodsad tingimused.

Kuna hambad saavad täiesti puhtaks, märkab hambaarst kergemini algstaadiumis kaariest.

Protseduur ennetab gingiviidi ja parodontiidi teket ja/või peatab nende edasi arenemise.

Protseduuri tulemusena taastub värske hingeõhk ja suust kaob paha maitse.

Mida oodata pärast protseduuri?

Pärast protseduuri taastub hambaid kaitsev süljekiht keskmiselt 2–3 tunni jooksul. Sel ajal ei ole soovitatav suitsetada ja tarbida värvipigmente sisaldavaid toite ega jooke.

Pärast protseduuri võivad igemed veel mingi aeg veritseda. Mida rohkem hambakivi patsiendil oli, seda suurem on veritsemise tõenäosus.

Igemed võivad olla veel paar päeva tundlikud.

Kas hammaste soodapesu valgendab hambaid?

Kuna protseduuri käigus tehakse hammaste soodapesu, mis eemaldab pigmenti ja taastab hammaste loomuliku värvi, siis tavaliselt muutuvad hambad pärast protseduuri veidi heledamaks.

Kui palju maksab professionaalse hammaste komplekspuhastus?

Periodent hambakliinikus maksab hammaste komplekspuhastuse protseduur 115 eurot.

Kui tuled Periodent hambakliinikusse protseduurile kuni veebruari lõpuni, kingitakse sulle hambapasta.

Hammaste komplekspuhastus on hea ja lihtne viis, kuidas hoida suutervis korras ja parandada ka hammaste välimust. Kui soovid vähendada igemehaiguste (sh parodontiidi) tekkimise riski, lase protseduuri teha regulaarselt kord poole aasta jooksul.

Periodent hambakliinik
Kuldnoka 4–1, Tallinn (Kristiine linnaosa)
info@periodent.ee
www.periodent.ee
tel 5342 0864

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid