PODCAST | Psühhiaater: paljudele on kanep väga ohtlik, aga me ei tea kes need inimesed on. Eesti noored tarvitavad seda massiliselt
„Enne, kui psühhiaatriaosakonda tööle tulin, tundus ebausutav väide, et kanep on ohtlik ja tekitab psühhoose. Nägin, et see tõesti on nii. Pooled või enam esmaste psühhooside osakonna patsientidest on seal kanepist tingitud psühhoosiga,“ räägib Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Confido meditsiinikeskuse psühhiaater Viljar Veede Pere ja Kodu podcasti uues osas.
„15-24-aastastest eestlastest 25% on proovinud kanepit. Nooremas vanusegrupis on see arv kindlasti suurem. Meil on osa inimesi, kelle jaoks kanep on väga ohtlik, aga me ei tea, kes need on,“ sõnab Veede ning lisab, et psühhoosi puhul on 50% tõenäosus, et inimene sellest taastub. „Iga psühhoosiepisoodi tagajärjel toimub ajus mikrotasandil kahjustus.“
Veede sõnul näeb ta oma töös ka palju retseptiravimisõltlasi. „Xanaxi sõltlased on suur probleem. Tüüpiline Xanaxi sõltlane on 40ndates-50ndates eluaastates naine, kellel on unehäired ja probleemid lähisuhetes,“ avab ta. Tema sõnul tekib selle ravimi suhtes tolerants juba ühekordse tarvitamisega, mõne nädalaga võib inimene olla sõltuvuses. "Paljudel narkootilistel ainetel on ka meditsiiniline potentsiaal. Need ained on nagu haamer – haamrist võib olla palju kasu, aga oskamatul kasutusel võib ta teha väga palju kahju," räägib psühhiaater.
Podcastis tuleb juttu ka ainetest, mida seni on peetud ebaseaduslikeks narkootikumideks, aga võetakse peagi kasutusele meditsiinis, samuti rahvasuus levinud usust, et antidepressandid tekitavad sõltuvust. Samuti annab Veede nõu, kuidas rääkida lastega narkootikumidest.
Kuula rohkem Pere ja Kodu podcastist: