Temperatuur ja materjal

Ilm ja välistemperatuur määrab selle, mis riietus täpselt välja jooksma minnes selga tuleks panna. Samas on mõned üldised juhised, mis aitavad sul paremini välistegevuseks valmistuda. Õueriiete valimisel on tähtis lähtuda sellest, mis materjalist rõivad tehtud on. Materjal peaks olema võimalikult hingav ja õhuke.

Kihiline riietumine

Kirjutamata reegli järgi on hea selga panna kolm kihti riideid, millest igaühel on oma eesmärk.

Esimene riidekiht ehk aluskiht

Esimene riidekiht on sinu nahale kõige lähemal. Kvaliteetne aluskiht juhib niiskuse kehast eemale ja aitab hoida naha kuivana. Keha eritab higi, et meid maha jahutada. Talvistes tingimustes võib see viia aga külmetamise ja koos tuulega isegi haiguseni.

Seetõttu on oluline baaskihti hoolikalt valida. Just kevadtalvisel ajal on meriinovill pesuks kõige sobilikum. Valiku kvaliteetseid meriinovillast riideid leiad Thermowave Eesti e-poest.

Olenevalt temperatuurist võib aluskihiks olla nii lühikeste kui ka pikkade varrukatega särk. Kui jooksed või jalutad talvekuudel, tuleks mõelda aluskihist, mis hoiaks ka sinu reied ja sääred soojas. Selleks võid jalga panna kas retuusid, joogapüksid või spetsiaalsest materjalist pesu.

Teine riidekiht ehk vahekiht

Teine riidekiht hoiab keha soojas. Eesti ilm võib muutlik olla ja seega on ka hiliskevadel parem karta kui kahetseda. Külmematel kuudel võib lisakiht olla lausa hädavajalik selleks, et sul liiga külm ei hakkaks.

Ideaalne lisakiht ei ole liiga paks, kuid hoiab sellegipoolest soojas. Selleks võib olla näiteks fliis või kõrge kaelusega kerge kampsun. Viimastel aastatel on ilmunud mitmeid kaasaegse tehnoloogiaga loodud riideid, mis sobivad hästi vahekihiks. Tihti näevad need välja väga õhukesed, kuid üllatavalt hoiavad sooja ka –30-kraadise külma juures.

Kui väljas on väga külm, võid kasutada ka kaht vahekihti, kuid kui lähed aktiivsemale jalutuskäigule, arvesta, et liigutades hakkab alati soojem. Vahekihi valimisel ei ole vaja muretseda materjali veekindluse pärast. Selleks tuleb mängu kolmas riidekiht.

Kolmas riidekiht ehk väline kiht

Kolmas riidekiht on veekindlast materjalist jakk, mis kaitseb nii vihma, tuule kui ka lume eest. Kui eelmised kaks kihti olid mõeldud selleks, et sind soojas hoida, on viimane kiht pigem efektiivne kaitse ilmastikutingimuste eest.

Veekindlaid jakke on väga erinevaid. Juhul kui plaanid jooksma minna, on mõistlik vaadata neid jopesid, mis ongi väljas seiklemiseks mõeldud. Spetsiaalsed jakid juhivad vee materjali pinnalt kiiresti ära – nii ei kogune sademed sinu jopele.

Veekindlaid jopesid on laias laastus kahte sorti: täielikult veekindlad ja osaliselt veekindlad ehk dušikindlad jakid.

Püksid, kindad, müts

Kui sinu jalutuskäik leiab aset krõbeda pakasega, võid vajada lisakihti ka oma jalgadele. Väline kiht võiks sealjuures olla veekindel.

Müts kaitseb su pead külma ja tuule eest. Sooja ilma korral aitab õige peakate vältida ülekuumenemist. Külmematel ilmadel võib mütsi alla panna ka torusalli.

Kui sa ei taha tervisespordi tegemise ajal kogu aeg käed taskus kõndida, võta kaasa kindad. Kuigi käed moodustavad kehapinnast vaid 6%, annab käte naha peente kapillaaride võrgustik soojuskao kaudu ära kuni 60% soojusest. Seega nautimaks sporti õues, ära unusta ka kindaid.

Eestis pole väljas aktiivse puhkuse veetmine sama lihtne kui Hispaanias või Portugalis. Talvel kodust välja astudes tuleb arvestada nii temperatuuri, tuule kui ka sademetega. Selleks, et saaksid iga ilmaga ka Eestis jooksmist või jalutamist nautida, on oluline kihiline ja läbimõeldud riietumine.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid