Pereterapeut: need märgid näitavad, et lapsel võib olla vaimse tervisega probleeme
Lasteabi juhtivspetsialist ja pereterapeut Kätlin Servet ütleb, et kui noored oma vaimse tervise probleemidest vanematele räägivad, võib arvata, et nende mure on tegelikult isegi suurem kui see, mida nad mainivad. „Noortel on komme oma vanemaid probleemide eest kaitsta.” Uues Pere ja Kodu Lasteabi podcast’is räägitakse, kuidas noori õigesti kuulata ja nende käitumuslikke märke lugeda.
Kätlin ütleb, et noori tasub kuulata, aga tasub panna tähele ka nende käitumist. Kui selles esineb midagi ebatavalist, võib see viidata vaimse tervise muredele. „Unehäired, õpiraskused, väsimus,” loetleb Kätlin vaimse tervise muredele viitavaid sümptome ning lisab, et kui noor ei suuda ennast enam kätte võtta ja tal puudub igasugune motivatsioon, peaks muutuma eriti valvsaks. „See on ka depressiooni esimene märk ning kui sellised mured muutavad krooniliseks, siis on väga keeruline seda välja ravida.”
18-aastase Tallinna Ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilase ja Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute mentori Carmen Piiroja sõnul näeb viimasel ajal noorte hulgas palju vaimse tervise probleeme. „Õnneks räägivad noored sellistel teemadel üsna avatult ning nad julgevad tunnistada, kui neil on raske. Samuti nad usuvad, et neil on võimalus tulla sellest välja, et abi on olemas.”
Kuidas teha vahet pahal tujul ja vaimse tervise probleemidel, kuidas noort päriselt kuulata ning millised on Carmeni kümme nippi, kuidas mustast august välja tulla, kuula juba podcast’ist:
Projekti rahastatakse liidu COVID-19 pandeemiale reageerimise raames.