10 nippi, kuidas last paremini imetada


10 nippi, kuidas last paremini imetada
Foto: Shutterstock

Kõige loomulikum asi maailmas ei ole tingimata kõige lihtsam asi: pea kõik emad on kogenud imetamisel väiksemaid ja suuremaid raskusi. Siit saad teada, et sinu imetamisprobleemile leidub tegelikult lihtne lahendus.

Liiga vähe piima

Põhjus:

kui laps ei saa imetamisel kõhtu täis, hakkab ta rinnal olles tihti nutma, muutub pahuraks, rahulolematuks ja soovib veidi aja pärast uuesti rinda. Kui lapse isu on suurem kui ema piimaand, on lapsel tõenäoliselt käsil arenguspurt.

Võite proovida järgmist:

pakkuge lapse tihti rinda, võimalusel ka öösel. Vahetage imetamisasendeid, et kõik rinna piirkonnad saaksid stimuleeritud. Rinnad kohanevad mõne päevaga nõudluse suurenemisele.

Olge imetamisteede tarvitamisega ettevaatlik. Need on taimsed ravimid, mida tuleks kasutada mõõdukalt. Liiga palju teed võib piima teket koguni pärssida! Janu korral jooge tavapäraselt ning pange imetamise ajaks käeulatusse klaas vett. Ärge sundige ennast jooma.

Piimapais

Põhjus:

pingetunne rindades ning kõvad, valulikud kohad osutavad piimapaisule. Piimapais tekib piimakanalisse kinni jäänud piima tõttu. Kui piim ei voola välja, tekib suurem bakterite kontsentratsioon, millele keha reageerib palaviku ja valgete vereliblede tootmisega.

Seotud lood:

Piimapais tekib tihtipeale siis, kui lapse imetamise rütm muutub: näiteks kui laps hakkab äkitselt terve öö magama ja jätab ühe söötmiskorra vahele. Mõnikord võib aga piimapaisu tekitada ka liiga kitsas rinnahoidja või lapse pidev samas asendis toitmine.

Võite proovida järgmist:

oluline on, et piim välja voolaks, muidu jääb põletikukolle alles. Seetõttu tuleks laps söötmisaja alguses asetada valutavale rinnale. Lapse alalõug peaks olema suunatud kõva koha poole. Kui see on liiga valus, võib rinda ka soojendada ning ummistunud piima silitamise või pumpamise teel väljutada.

Loe veel

Kui rinnal on kuumad, punetavad kohad, aitab kohupiimakompress: määrige sõrmepaksune kiht külma kohupiima riidest mähkmele ja asetage seejärel rinnahoidjasse. Võtke mähe ära, kui kohupiim on kuivanud. Enne imetamist tuleks rindu soojendada, et piimakanalid laieneksid, ning seejärel jahutada, et piimakanalid tõmbuksid taas kokku.

Lihtne öelda, raske teha, kuid võimaldage endale palju rahu ja und ning vältige stressi ja närvilisust.

Valulikud rinnanibud

Põhjus:

pärast sünnitust on rinnanibude ärritus regulaarse imetamise korral normaalne, sest nahale langeb pidevalt suur koormus. Kerge valu imetamise ajal ei ole seetõttu ebatavaline, kuid on hästi talutav. Kui rinnanibud on ka mõne nädala möödumisel ikka valusad ja tundlikud, võib põhjus olla ebasoodsas imetamisasendis või selles, et imetamisasendit ei muudeta piisavalt tihti.

Kui imetamine teeb valu, siis lahenduse leidmiseks loe kindlasti: Beebieemede salamure — imetamine teeb põrgulikku valu

Võite proovida järgmist:

kandke valulikule nahale mõni tilk rinnapiima ja laske kuivada. See soodustab paranemist, kuid ei kõrvalda põhjust. Seetõttu tuleks imetamistehnikat parandada. Asetage laps kõhuli oma kõhule. Kõditage lapse alumist huult rinnanibuga. See tekitab lapsel imemisrefleksi ja ta avab oma suu. Juhtige laps nii rinnale, et rinnanibu on lapse suu keskel. Laps ei pea haarama mitte ainult rinnanibu tippu, vaid ka võimalikult suure ala nibuväljast. Tähtis: juhtige alati last rinna poole, mitte rinda lapse poole. Nii väldite kramplikku valeasendit ja seljavalu. Ning: katsetage julgelt ja proovige ka teisi imetamisasendeid, mis stimuleerivad kõiki rinna ja rinnanibu piirkondi.

Ebaregulaarne söömine

Põhjus:

lühikeste vahede järel söömine on vastsündinute puhul tavaline. Lapse magu on veel väga väike ning emapiim imendub seedetraktis kiiresti, mistõttu tunneb laps varsti jälle nälga. Teisalt võib suurenenud isu anda märku ka arenguspurdist, mida laps parasjagu läbib.

Kuid ka pikemad vahed söögiaegades ei anna hästi arenevate laste puhul põhjust muretsemiseks. Mõned lapsed on väga vähenõudlikud ega anna endast kohe märku, vaid tulevad toime ka pikemate pausidega söömiste vahel.

Võite proovida järgmist:

kui teil on tunne, et laps on väga vähenõudlik ega nuta, kui tal kõht tühi on, jälgige teisi märke, mis annavad tunnistust tühjast kõhust. Nendeks võivad olla imemisliigutuste tegemine, käe viimine suu juurde, rahutus, kerged häälitsused või ohked. Vastsündinute puhul on normaalne 8 kuni 12 imetamiskorda 24 tunni jooksul. Muide: ei vasta tõele, et laps saab kõhuvalu, kui ta joob seeditud piimale peale uut piima. Põhireegel on imetada vastavalt vajadusele ja lapse soovile.

Laps ajab piima välja

Põhjus:

Teil on pärast toitmist tunne, et laps ajab rohkem piima välja, kui talle kõhtu jääb. Ärge muretsege: seni, kuni laps kasvab ja areneb, on see normaalne ja pigem pesu pesemisega seotud kui meditsiiniline probleem. Mõnel lapsel ei sulgu maolukuti õigesti ning just sellised lapsed söövad hea meelega pisut rohkem kui vaja. Kui laps ei võta kaalus juurde ega ka kasva, tuleks pöörduda lastearsti poole, et põhjused välja selgitada.

Võite proovida järgmist:

laske õhk pärast kummastki rinnast söömist maost välja (krooksutamine) ning vältige liigset liikumist. Kiigutamine võib piima tagasiheidet soodustada. Hoidke last nii, et tema pea on kehast veidi kõrgemal. Nii väheneb toidu tagasiheitmise tung.

Mõnikord juhtub ka seda, et piima hakkab imetamise alguses väga tugevalt pritsima ning laps neelab korraga alla liiga palju piima. Sellisel juhul võite lapse pärast piimarefleksi teket rinnas korraks rinnalt ära võtta, lasta piimal taskurätikusse pritsida ning siis last edasi toita.

Lapsel on puhitused

Põhjus:

õhtuse piina põhjuste kohta on palju spekulatsioone: ema menüü, stressiga toimetulek ning päevaste elamuste töötlemine, aga ka tundlik seedesüsteem, mis alles kohaneb oma tööga.

Võite proovida järgmist:

palju lähedust, õrn silitamine ja lapse süles hoidmine on abiks. Isegi kui kõhuvalu kohe ei kao, tunneb laps lähedust ja turvatunnet. Kõhuvalu all kannatavatel lastel on tihtipeale ülitundlikkus lehmapiima suhtes. Kui soovite kindlaks teha, kas puhituste põhjus on lehmapiim, loobuge piimatoodetest kaheks nädalaks. Selle ajaga kaovad piimavalgud organismist ega imendu enam rinnapiima. Kui lapse puhitused vähenevad, olete vähemalt ühe võimaliku põhjuse välja selgitanud.

Laps keeldub rinnast

Põhjus:

võib juhtuda, et laps loobub lühiajaliselt rinnast, sest tal on sellega ebameeldiv kogemus. Mõni laps keeldub rinnast ka siis, kui on äsja avastanud midagi põnevamat: näiteks pudeli, kust saab piima ilma suurema vaevata kätte, või lutt, mis on nii mõnus.

Tõsisemaid imetamisstreike esineb imikutel pigem harva. Sellisel juhul keeldub laps rinnast kolm kuni viis päeva, kuid näitab samas selgelt välja, et ta ei tunne end sealjuures hästi ja on õnnetu.

Võite proovida järgmist:

vastumeelsus imetamise suhtes tekib tihti väliste põhjuste tõttu, näiteks tugevalt lõhnav või maitsev kosmeetika. Püüdke deodorandist ja kreemidest loobuda ning pakkuge lapsele aeg-ajalt rinda. Võite anda piima ka pipeti või lusikaga. Tihtipeale aitab ka see, kui imetada poolunes last, sest siis ei ole tema vastupanu enam nii suur.

Tähtis: proovige lapsele piima sööta lusika või väikese kruusi abil, kuid ärge pakkuge talle samal ajal lutti ega pudelit. Lapsel on loomulik imemistung, millele ta järele annab — teie pakkuge talle selleks ainult rinda.

Erikujulised rinnanibud

Põhjus:

lamedad nibud, sissepoole tõmbunud nibud või väike rind: kõige erinevamate variantide skaala on lai ning see on normaalne ja loomulik.

Enamasti on sellega probleemid vaid emal. Ja ema kannab oma ebakindluse üle ka lapsele.

Võite proovida järgmist:

vastsündinul ei ole mingeid ootusi, sest tal puuduvad kogemused. Ideaaljuhul tunneb laps esimesel kuuel elunädalal vaid oma ema rinda ja see on just sellina, nagu see on. Väga väikese rinnanibu korral võib nibusid enne imetamist veidi näpistada, et need paremini esile tuleksid. Muidu kehtib põhimõte: imetamiseks on vaja vaid rinda, last ja veidi kannatust.

Laps eelistab pudelit

Põhjus:

rinnapiima väljapumpamine ja hiljem pudelist söötmine on praktiline ja mõnikord ka vajalik. Mõni laps saab erinevusest väga kiiresti aru ja nõuab varsti ainult pudelit, sest siit saab emapiima kerge vaevaga kätte. Laps keeldub rinnast, sest sellega peab rohkem vaeva nägema.

Võite proovida järgmist:

püüdke teha selge vahe — kui kodus olete teie, saab laps rinda, pudelist söödetakse siis, kui teid pole. Nii saab laps aru, et issiga antakse pudelit, emmega aga rinda. Samuti ei tohiks lutipudelist saada igapäevase toidusedeli lahutamatu osa, vaid see peaks siiski erandjuhtudeks jääma.

Ema peab võtma ravimeid

Põhjus:

mõni kroonilist haigust põdev naine arvab, et ta ei saa imetada. Ka need emad, kellel seisab ees operatsioon või kes on hambaarsti juures tuimestava süsti saanud, arvavad, et ei tohi enam imetada. Võite proovida järgmist:

pidage nõu arstiga ja küsige, kui teile ravimi infolehel midagi muret tekitavat silma jääb. Sest paljud ei tea, et enamikule ravimitest on olemas ka imetamise ajaks sobiv alternatiiv.

Öelge anestesioloogile enne operatsiooni, et toidate rinnaga last. Tavaliselt kehtib see rusikareegel: niipea kui ema pärast narkoosi taas ise lapse rinnale panna suudab, võib ta ka uuesti imetada.