See on parim asi, mida oma lapse aju heaks teha saad


See on parim asi, mida oma lapse aju heaks teha saad
Foto: Shutterstock

Kui leiduks üks imelihtne asi, mida saaksid teha, et sinu laps oleks koolis edukas nii õppimises kui suheteloomises, et tal oleks kogu elu jooksul parem tervis ja paremad võimalused kaaslase leidmisel, siis sa ju teeksid seda ühte asja, eks?

Usu või mitte, aga just see üks lihtne asi on ka tõepoolest olemas. See on tõenäoliselt veel lihtsam, kui sa arvatagi oskad.

Lihtsalt räägi oma lapsega.

Uuringud on tõestanud, et beebid vajavad enamat kui viiamse peal lapsevankrit, mänguasja või autoistet — nad vajavad, et nendega lihtsalt suheldaks. Seda on vaja selleks, et nende intellektuaalne, emotsionaalne ja füüsiline areng võimalikult edukas oleks. Nad vajavad sõnu — laulud, mängud, tavaline rääkimine, raamatud ja unejutud. See beebiga koos naljakate häälte tegemine ja lobisemine ei ole lihtsalt lõbus — see arendab nende aju.

Iga kord kui lapse hooldajal on temaga positiivne ja meeliköitev verbaalne suhtlus, tugevnevad lapse närvisüsteemi sidemed tema ülikiiresti arenevas ajus. Huvitav on aga fakt, et sõnad, mida ta kuuleb raadiost, televisioonist või sellest, kui keegi räägib telefoniga, ei oma samasugust tulemust. Põnev, eks?

Seotud lood:

Paremini arenevad need beebid, kelle hooldajatel ka päriselt lapse jaoks aega on.

Rice’i ja Columbia ülikoolides läbiviidud uuringud leidsid silmiavavaid tulemusi selle kohta, kui palju rohkem sõnu kuulevad igapäevaselt lapsed, kes kasvavad üles kesk-ja kõrgklassi kodudes võrreldes nendega, kes kasvavad madalama sissetulekuga kodudes. Esimese nelja eluaasta jooksul kuuleb madalama sissetulekuga pere laps umbes 30 miljonit sõna, umbes kolmandiku, vähem, kui tema jõukamad eakaaslased. Miks see nii on? Jõukamad on tihti parema haridusega ja teadlikumad vanemad, kes oma lapse arengule rohkem pühenduvad.

Sellel, mida ja kui palju laps kuuleb, on otsene mõju nende üldisele arengule pikemas perspektiivis. Võimalikud puudujäägid muutuvad lapse kasvades üha suuremaks.

Loe veel

Lisaks üldisele sõnade vähesusele on tihti sõnad, mida madalama sissetulekuga ja väiksema haridusega pere laps kuuleb, ka negatiivse alatooniga ning väljendavad mahalaitmist. Ühe uuringu kohaselt kuuleb majanduslikes raskustes oleva pere järeltulija neljandaks eluaastaks 125 000 halvustavat sõna rohkem kui kiitvaid ja julgustavaid sõnu. Võrdluseks on heal järjel oleva perekonna laps sama ajaga kuulnud 560 000 positiivset ja heakskiitvat sõna.

Lühidalt öeldes on lahendus oma lapse arengu toetamiseks lihtne ja tasuta -rääkimine. See mitte ainult ei arenda lapse aju, vaid lapsega koos maailma kogemine ja temaga suhtlemine on ka täiskasvanu jaoks rikastav kogemus.