Mida teha, kui köha kimbutab?

 (1)
perejalaps
perejalapsFoto: Andres Putting

Miks laps köhib? Kaua see kestab? Kuidas seda ravida? Kas see on nakkav? Millal pöörduda arstile? Pole lapsevanemat, kes neid küsimusi endale ei esitaks. Vastuseid loe siit!

Tavatingimustel on köhal kaitsev roll

Köha on üks organismi kaitserefleksidest, mis puhastab hingamisteid sissehingatud ärritavatest osakestest. Nendeks ärritajateks võivad olla õhuslevivad tolmuosakesed, kemikaalid, sigaretisuits, erinevad viirused või bakterid, sekreetide kuhjumine, ninaneelunohu või põletik.

Köha põhjused

Kõige sagedasemad köha põhjused on ülemiste hingamisteede viirusnakkused. Sellisel juhul on köha nohu, kurguvaevuste ning pea- ja liigesvalude kõrval üks haigustunnuste kompleksi osa.
Harvem põhjustavad köha bronhiit, bakteriaalsed infektsioonid, kopsupõletik, kroonilise kopsuhaiguse ägenemine. Need juhud vajavad juba arstiabi.

Confido erameditsiini keskuse arst Dr.Anneli Talvik ütleb, et sõltumata köha tekitajast, võib infektsioonijärgne köha kesta kuni 2 kuud.

Köha lapseeas

Hingamisteede nakkused esinevad lastel umbes 50 % sagedamini kui täiskasvanutel. Selliste haiguste üks põhitunnus on köha. Lisaks võib pikaajaline köha olla ka keskkõrvapõletiku või põskkoopapõletiku tunnuseks.

Kuna laste hingamisteed võrreldes täiskasvanuga on tunduvalt kitsama läbimõõduga, põhjustab limaskesta turse koos limaeritusega tuntava ahenemise ning hingamistakistuse. See väljendub hingamisraskusena või vilistava hingamisena. Seetõttu võib laps vajada bronhe lõõgastavaid ravimeid, mida määrab arst.

Enamus lapseea köhadest on viiruslikud ega vaja tavaliselt antibiootikumiravi. Viirusjärgne ärritusköha võib püsida 6-8 nädalat.