Autoreis koos lastega teise Euroopa otsa ja kuidas sellega hakkama saada

 (3)
Autoreis koos lastega teise Euroopa otsa ja kuidas sellega hakkama saada
Foto: Erakogu

Meie viieliikmeline pere, kuhu kuuluvad isa, ema ja kolm (nüüd juba kooliealist tütart) on telkimistega autoreise mitmete aastate jooksul teinud lähiriikidest Lõuna-Euroopani välja. Ja julgustuseks kõikidele peredele, kes ühiseid seiklusi armastavad: selline reisimisviis on tegelikult lihtne, see on lõbus, see on erakordselt huvitav ja see on suurepärane ühiste õnnelike mälestuste looja.

Kui juba oma kämpingusse kohale jõuad, siis algab üks suur nautimine, eriti kui see on Horvaatia kämping Lanterna. Kuid suur seiklus algab juba ettevalmistusi tehes ja need on asjad, mis tuleks enda jaoks enne teeleasumist läbi mõelda:

Eelhäälestus

Kõik pereliikmed, kes juba arvamust avaldada oskavad, võiksid saada plaanide tegemisel sõna sekka öelda. Isiklik side on parim innustaja! Pange paika oma lõppsihtkoht ja hakake unistama ning uurima, missuguseid põnevaid kohti te tee peal külastatada soovite. Ühine planeerimine loob õige fooni ka reisimeeleoluks seda tehes olete üheskoos internetist maalisi pilte vaadates juba mitu kuud varem nii elevil, et ei jõua teekonna algust kuidagi ära oodata. Ja tore on, sest plaan tuleb varakult paika panna, kuna pikem reis lõuna poole võiks kesta mitte vähem, kui kaks-kolm nädalat ja puhkused tuleb vanematel varakult ühele ajale sättida.

Seotud lood:

Vanemad kipuvad üle muretsema

Et kuidas lapsed vastu peavad?

Väga hästi peavad vastu. Esimesed paar päeva lähevad sõidurütmiga kohanemiseks ja pisikeseks nägelemiseks, kuid lapsed kohanevad kõigega kiiresti — eriti, kui neil on pikkadeks sõidutundideks pisavalt filme ja mänge arvutitesse ja tahvlitesse kaasa laetud. Ka sõnamängud, laulmised, peatused kohtades, kus on mänguplats — need kõik aitavad vaimu virgena hoida. Kui peres on vaid üks laps, siis võib kaaluda ka lapse sõbra kaasavõtmist. Meie oleme seda katsetanud, õnnestus väga hästi, sest sõbra juuresolekul jonnivad ka enda lapsed vähem. Kui autos on ka näkse ja jooki ning mõnusad padi ja tekk, siis pole lastel häda midagi.

Loe veel

2. Ega lapsed haigeks ei jää?

Võivad muidugi jääda, samamoodi nagu koduski, kuid meil pole seda mitte kunagi reisil juhtunud, isegi siis mitte, kui nad juulikuus Austria suusamäel läbimärjaks said ja kõrgel mägijärve ääres oli telgis öösel vaid 9 kraadi. Positiivsed emotsioonid hoiavad immuunsuse tugeva, kuid esmaabikarp olgu ikka kaasas. Kõikidele sõitjatele tuleb vormistada ka Euroopa ravikindlustuskaart.

Ega auto katki ei lähe?

Kui auto läheb sul Eestis pidevalt katki, siis muidugi see võimalus on, aga kui sul on üldiselt normaalne auto, siis miks peaks ta just selle kolme nädala jooksul katki minema? Aga krokodillid, akulaadija ja puksiirköis võta ikka kaasa. Osades riikides on kiirteedel sõitmiseks vinjetid (auto esiklaasile kleebitav pilet, mis tõendab, et oled maksnud kiirtee kasutamise maksu), osta riiki jõudmisel need kindlasti ka ära — trahv on kiire tulema.

Aga kui ilm käest läheb?

See on kõige väiksem mure. Reisides auto ja telgiga, saab teil olema palju suurem liikumisvabadus, kui teiste reisimisviiside puhul ja kui vaja, saab päikesele vastu sõita või jääda kauemaks sinna, kus rohkem meeldib, sõltute vaid iseendast.

Foto: Erakogu

Kas ma pean tõesti kõik ette planeerima?

Autoga reisides ei jää sa kusagile päriselt hiljaks ja eelnevaid broneeringuid pole enamasti vaja. Kuid üldine plaan tuleb kindlasti teha. Sest pole vaja kodus hiljem avastada, et sõitsid üpris lähedalt mööda mõnest imelisest kohast, mida ei taibanud külastama minna. Esimene pikem autoreis võikski soovitavalt olla ikka soojema kliima suunas. Suurlinnad on lastele väsitavad, valige pigem vaatamiseks losse, järvesid, mägesid, koopaid ja kindluseid. Pange paika igas riigis kohad, mida näha soovite.

Väga tähtis on, et GPS on korralik ja uuendatud kaartidega, salvesta sinna oma peamised sihtpunktid. Kui tee viib aga läbi mägede, siis tasub arvestada suurema aja, ja kütusekuluga, kui graafik näitab, sest tihti tohib ametlikult 90-ga sõita ka nendel mägteedel, kus juba 50-ne juures hirm nahka tuleb. Ei te paha ka huvipakkuvate riikide bensiinijaamadest kaardid osta, kus peal nii looduslikud kui kultuurilised vaatamisväärsused ja ka kämpingud. Paljudes kohtades netiühendust pole või on see arusaamtult kallis, kui vaja tee peal netiühendust, siis kiirsöögikohtades on see tasuta, seal peatusi tehes saab ka sihtkohtade ilma üle vaadata.

Kus ööbida?

Ööbimiskohtadest muidugi puudust pole. Meie oleme Poolat läbides ka autos maganud ja olime üpris imestunud, kui bensiinijaamas hommikukoidiku valgel parkimatest autodest jäjest uniseid nägusid välja vajus ja oma tekke — patju kloppima asus. Pisemates masinates pole see autosmagamine ilmselt siiski kuigi mugav. Teeäärseid hosteli tüüpi ööbimiskohti on piisavalt neile, kes autos magamist üle ei ela.

Foto: Erakogu

Euroopa kämpingud on elamus omaette, aga nendesse tuleb ennast reeglina enne kaheksat õhtul sisse registreerida ja mustalt telkimine on keelatud. Mugavam on, kui valida enda lemmiksihtkohad ja siis uurida, millised kämpingud on lähedal. Teine võimalus on valida ööbimine mõnikord ka kämpingu headuse järgi, jääda pikemaks paika ja teha sealt väljasõite. Lanternas me seda viisi kasutasime, sest tegemist on kämpinguga, mis asub paljude Horvaatia vaatamisväärsuste suhtes heas kohas.

Kämpngute hinnakirjad on internetis olemas ja meie planeerisime, et viieliikmelise seltskonna peale võiks olla koos auto ja telgiga öö hinnaks kuni 50 eurot. Juulikuus on see summa aga 80, kui tahad mereäärsemat platsi eelistada. Juulikuu on tõesti igal pool kõige kallim ja oleme eelistanud reisida muul ajal, kuid kui suvel suusatada tahta, siis Austria suvesuusatamine algab algab enamasti juuli esimestel päevadel.

Lõuna Euroopa kämpingud on kohati ülisuured, neil on tärnid, nagu hotellidelgi. Enamasti on nad mere ääres või looduskaunis kohas. Seal on telkimiskohad, majakesed, autokaravanid, restoranid, basseinid, jahisadamad, rattalaenutused, poed, veekeskused, meelelahutusprogrammid nii lastele kui täiskasvanutele. Elamuse mõttes tasub kindlasti ka mõni kõrgemate tärnidega koht üle vaadata, nendes on ka rohkem peredele mõeldud meelelahutusi. Külastajad on peamiselt sakslased, aga personal räägib vabalt ka inglise keelt.

Foto: Erakogu

Kämpingurahvas on vaga vahva. Paljud elavad kämpingus terve suve, kaasas on lapsed, lemmikloomad, purjekad. Õhtuti pannakse telkimisplatse ümbritsevad tuled põlema, juuakse piknikulaudade ääres veini või jalutatakse kämpingu restorani. Teismelistele ja väkelastele on suuremates kämpingutes oma programm. Kui teil aga palutakse riided kämpingus seljast võtta, siis teadke, et olete sattunud FKK, ehk naturistide kämpingusse. On ka väga looduslähedasi kämpinguid, kus vaid esmavajalik ja seal ei keskenduta sotsiaalsele elule ega rannale, vaid rahule ja võimasa looduse nautimisele.

Foto: Erakogu