Kas sina tead oma lapse temperamenditüüpi?

 (1)
Kas sina tead oma lapse temperamenditüüpi?
Foto: Shutterstock

Tundes lapse temperamenditüübi eripära saab aidata lapsel kergemini kohaneda uues keskkonnas, toime tulla erinevates situatsioonides ja toetada lapse isikupärast arengut.

Inimese temperament vajab samapalju tähelepanu, kui kõik muu isiksusega seonduv. Kasvatus aitab lapsel areneda õiges suunas. Igal lapsel on aga oma eripära ja temperament, iseenda tee kasvamiseks ja arenemiseks, kirjutab portaal Tea ja Toimeta.

Meid ei ole ühe vormi järgi valatud. Täpselt nii nagu igal inimesel on oma isikupärane väline kehakuju on tal ka oma kindel temperamenditüüp.

Temperamenditüübd on suhteliselt püsivad ega sõltu east ja olukorrast. Näiteks lapse kohanemine ei sõltu mitte ainult temperamendist või ümbrusest vaid nende kokkusobimisest.

Lapsevanematel ja õpetajatel on hea teada, et muuta impulsiivse lapse reaktsioone ja käitumist vaikseks on raske, et mitte öelda võimatu. Ja seda pole vajagi. Igal temperamenditüübil on oma eelised ja puudused. Meil on vaja teada laste temperamenditüübi tugevaid külgi, et aidata tal kohaneda, paremini suhelda, omandada uusi teadmisi jpm.

Allpool toome temperamenditüübi iseloomulikud tunnused ja soovitused, kuidas sellest tulenevalt lapsega käituda.