Mida saad teha selleks, et laps õpiks õigesti otsustama?

Harjutamine teeb meistriks

Juba enne, kui laps rääkima õpib, anna talle võimalusi millegi vahel valida. Las ta ise otsustab, millise särgi selga paneb ning kas vahepalaks võtab õuna või porgandit. Mida varem ta harjutama hakkab, seda lihtsamalt tal edaspidi läheb.

Väljenda selgelt, kust läheb tema võimu piir

Lapsel peab olema selge, millistes küsimustes tal on võimalik kaasa rääkida ja millised teemad ei kuulu arutlusele.

Mudilasega:

“No hästi, pane siis see printsessikleit ka täna selga, kuigi sa oled seda juba viis päeva järjest kandnud. Aga enne teatrisse minekut peame kindlasti riideid vahetama, sest sinna selliste rõivastega ei minda, eks. Ja hambad tuleb kindlasti ära pesta, kas sa tahad seda teha nüüd kohe või enne õueminekut?“

Algkoolilastega:

"Sa tahtsid reedeks sõpru külla kutsuda. Igal reedel on meil traditsiooniline õhtusöök perega. Sa võid minna sõpradega pärast õhtusööki kinno või kutsuda nad külla hoopis laupäevaks.“

Paljude täiskasvanute puhul on otsustusvõimetuse põhjuseks see, et nad ei ole oma valikutele kunagi tagasisidet saanud. Seetõttu võiksid sina lapsega tähtsamad küsimused läbi arutada ja hiljem uurida, kuidas läks, kas ta jäi oma otsusega rahule või oleks pidanud teise tee valima, kas oleks saanud midagi teisiti/paremini teha ja mida ta kogu sellest protsessist õppis.

Näita eeskuju

Räägi lapsele juba varakult, miks ja kuidas sa just selliseid valikuid teed:

„Taevas on täna päris pilvine, tundub, et hakkab vihma sadama. Võtame vihmavarju kaasa, siis me ei saa märjaks.“

„Teeme täna õhtusöögiks lõhet. See on tervisele väga kasulik ja maitseb ka hästi.“

„Meil ei ole neid mänguasju enam vaja. Anname need kellelegi, kes tunneb neist rohkem rõõmu ja kellel selliseid asju pole, et tema saaks ka mängida.“

Luba tal vahepeal ka eksida

Laps alles õpib, kuidas elu käib. Ei ole üldse mõtet loota, et ta kõike teaks ja alati õigeid otsuseid teeks. Tal on vaja kogemusi, millest õppida ja järeldusi teha. Katsu end tagasi hoida ning mõned „Ma ju ütlesin sulle!“ näägutused alla neelata ning näed, kuidas laps iga päevaga areneb, õpib ja tublimaks saab.

Allikas: ahaparenting.com