Tänaste laste probleem ei ole kesiste teadmiste olemasolu, vaid pigem lähedaste armastuse puudumine


Tänaste laste probleem ei ole kesiste teadmiste olemasolu, vaid pigem lähedaste armastuse puudumine
Foto: Shutterstock

“Miks see auto nii kurb on?” küsis minu kolme ja poole aastane tütretirts, kui parklas autode rivist möödusime. Ei näinud mina sel hetkel midagi sellist, et oleksin osanud küsimusele vastata. Temal aga tuli küsimusi ja tähelepanekuid aina juurde: “Näed, see auto on ka kurb! Ta on vist õnnetust näinud?! Ta on haiget saanud – vaata, ta on katki ka! Ja see auto on kuri!” ning laps väristas emotsionaalselt oma pead ja õlgu.

Alles siis sain aru, millest jutt käib. Tõepoolest, kõik autod olidki oma olemuselt erinevad. Järsku jõudis mulle kohale, et auto esistange ja -tuled moodustavad igale neist eriilmelise “näo” ning lapse jutt rauakobakate erinevatest emotsioonidest näiski paika pidavat. Jälle olin saanud targemaks ja seda tänu oma lapsele.

Muiates mõtlesin: kui peaksin kunagi hakkama autot ostma, siis meenutaksin küll oma lapse sõnu ja paluksin automüüjalt üht rõõmsat ja muhedat masinat.

Tänapäeval muna õpetabki kana

Tänapäeva lapsi kasvatades peab rohkem kui kunagi varem paika mõtteviis “muna õpetab kana” ning heaks ja mõistvaks lapsevanemaks saadakse vastastikku teineteiselt õppides.

Vahet ei ole, kas pärast aastatuhande vahetust sündinud laste kohta öeldakse indigolapsed või kristall-lapsed, targad on nad igal juhul küll. Ilmselgelt on neil juba sündides kaasas arvestatav teadlikkus ja ülihea vastuvõtlikkus kõigele uuele.

Seotud lood:

Etteruttavalt ei maksaks ühelgi täiskasvanul alahinnata praeguste laste oskusi ja teadmisi, olgu siis tegemist nii väikese lapsega kui tahes, sest sageli on laste ütlemistes või tegudes tõetera sees. Ei ole harvad needki korrad, kui just oma väike laps on see, kes aitab sul ületöötamise korral aega maha võtta, oskab sind kõige paremini lohutada ning päästab sind ülepeakaela otsuse tegemisest või mõttetust tormamisest. Ta ütlebki siiralt: “Kui sa oled väsinud, siis istu!”

See, kuidas kujunevad peres välja lapsevanema ja tema järglaste vahelised edasised suhted, oleneb paljuski sellest, kuidas oma lapsi on kuulatud ja nendega arvestatud. Pere pakutav turvaline ja koos veedetud väikelapseiga peakski olema see vundament, millele ehitatakse üles edasine kasvatus- ja väärtushinnangute süsteem ning mida edaspidi hakkavad toetama lasteaed ja kool.

Loe veel

Kui peres on olnud mõnus ja kindel kasvada, läheb laps lasteaeda märksa tugevama immuunsüsteemi ja parema kohanemisvõimega ning kooli oluliselt stabiilsema närvikava ja tasakaalukama käitumisega.

Praegusel infotehnoloogia ajastul, kus igal sammul on abiks kõikvõimalikud nutiseadmed, ei peaks mitte nii väga muretsema laste teadmiste pärast, vaid mõtlema sellele, kui hea on praeguse põlvkonna vaimne tervis ja millises seisus nende füüsis.