7 soovitust: kuidas lastega ühist aega nautida


7 soovitust: kuidas lastega ühist aega nautida
Shutterstock

Puhkuse lõpuks näivad lapsevanemad sageli rohkem väsinud kui puhkuse alguses. Vaatamata sellele, et suvi on puhkuste ja perega olemise aeg, on see paljudele meist stressirohke: ühelt ürituselt teisele tormamine, pikad autosõidud, igavlevad teismelised või jonnivad koolieelikud.

Enda tunnete märkamisele lisaks on oluline, et me lapsevanematena oskaks lastes kasvatada võimet enda sees toimuvat teadvustada ja juhtida. Siin on mõned kasulikud nipid, kuidas koos veedetud aega ühiselt nautida. Lühikesed harjutused – nagu keskendunult hingamise jälgimine, helide kuulamine, ümbruskonna või enesetunde uurimine, on paljude mindfulness’i uuringute kohaselt positiivse mõjuga nii stressile, enesetundele kui keskendumisvõimele. Harjutuste tegemise pikaajaliseks mõjuks on oskus end paremini juhtida ja elus ettetulevate väljakutsetega toime tulla.
* Võta aega oma lapsega koos olemiseks – ilma ühegi täiendava kohustuseta.
* Väljas jalutades proovige tunnetada, kuidas jalatallad kõndides maapinda puudutavad, võimalusel nautige paljajalu värske rohu või sooja liiva puudutust.
* Vaadelge koos lapsega pilvede liikumist ja puuokste kiikumist.
* Sööma asumisel võtke hetk, et imetleda toidu erinevaid värve, nuusutada lõhnasid ja süüa esimesed suutäied tähelepanelikult maitseid uurides.
* Liigse ülemeelikuse puhul võtke laps kaissu ja hingake koos, lugedes oma hingetõmbeid näiteks kümneni.
* Asetage oma kõhtudele mänguasi, väiksem kivi või raamat ning jälgige, kuidas see sisse ja välja hingates tõuseb ja langeb.
* Ütle oma lapsele aitäh ja kallista teda.
Harjutused on eriti kasulikud näiteks rahuliku uinumise toetajana või lapse muremõtete, ärevuse, püsimatuse või ülekeevate tunnetega toimetulekuks. Oskus end ise rahustada ja keskenduda on vajalik kogu eluks!
Hooandja vahendusel on ilmumas Vaikuseminutite keskendumisharjutuste käsiraamat, kust leiab iga lapsevanem konkreetseid näpunäiteid ja harjutusi lapsega koosveedetud aja õnnelikumaks muutmiseks. Projekti saab toetada SIIT.