Mis juhtub, kui sa lapsele piire ei sea ja lased tal ise kõike otsustada?

 (5)
Laps, lapsepõlv, lapse elu
Laps, lapsepõlv, lapse eluFoto: Andres Putting

Vanematele ei meeldi oma lapsi kurvastada ja neile pahameelt tekitada. Paljud emad-isad teevad mida iganes, et järjekordset jonnihoogu ära hoida ja neile ei meeldi, kui laps saab nende peale pahaseks. Sellepärast ongi lihtsam lapse tahtmistele järele anda – peaasi, et ei nuta, eks?! Tegelikult ei ole selline kasvatusviis lapsele üldse kasulik ja lõhub teie suhteid rohkem kui väike vihapurse.

Limiidid ja reeglid on lapse jaoks olulisemad kui sa arvatagi oskad. Mudilased, kellele pole piire seatud, ei suuda oma emotsioone kontrollida ning end ise maha rahustada ja seetõttu nimetatakse neid tihti ärahellitatud jõmpsikateks. Miks see nii on ja mis siis lapsega tegelikult juhtub, kui sa otsustad lasta tal ise otsustada ega sekku tema valikutesse?

1. Vanemad lubavad asju, mis pole eakohased ja tulemused on lapsele kahjulikud

Laps, lapsepõlv, lapse elu Foto: Andres Putting
Seotud lood:

Näiteks õhtune magamaminek. Mudilane keeldub õige ajal voodisse minekust, mängib, kuni väsimusest ümber kukub, mis siis, et kell on siis juba umbes üks öösel. Tulemuseks on üleväsinud ja pahas tujus mudilane, kes kurnatuse tõttu ei suuda teistega sammu pidada. Võimetus väsimuse tõttu õppida eakohaseid ja hädavajalikke asju on väga palju suurem probleem kui paar õhtut magamaminekueelset kisa. Ja mis seal salata — üleväsinud lapsega ei ole eriti meeldiv koos elada ka.

2. Lapse soovid täidetakse kellegi teise arvelt

Laps, lapsepõlv, lapse elu Foto: Andres Putting

Kas ema, isa, õe-venna või kellegi teise soovid või heaolu kannatab seetõttu, et mudilane nõuab oma õigust taga. Lisaks sellele, et teised on pidevalt ebamugavas olukorras, õpib mudilane siit inimsuhete kohta seda, et temale peab alati viimane sõna jääma ja tal on alati õigus, mis ei tee temast tulevikus väga mõnusat sõpra või partnerit.

3. Laps ei õpi pettumuse ja kurbusega toime tulema

Laps, lapsepõlv, lapse elu Foto: Andres Putting

Kui laps ei saagi teada, mis tunne on olla pettunud ja õnnetu, sest ta vanemad ei lasegi tal neid tundeid tunda, hakkab ta iga hinna eest vältima situatsioone, mis võiksid neid emotsioone esile tuua. See aga toob paratamatult kaasa enesehävitusliku käitumise — igasuguste riskide vältimise, nõudmise, et tema saab alati oma tahtmise, petmise jne. Kuna ta ei ole õppinud, kuidas keeruliste tunnetega hakkama saada, on tal väga madal EQ ehk emotsionaalne intelligentsus.