Sinu sündimise kogemus mõjutab sind terve elu


Sinu sündimise kogemus mõjutab sind terve elu
Scanpix

Kui naine pidevalt võitleb oma partneriga, kui tema elu on üks heitlus ja võitlus parema suhte nimel, siis võib asi olla mitte tema partneris ega maailmas vaid tema sündimise viisis. Kui Sinu mees elab enamuses ajast masendunud hoiakuga „et ega paremat loota pole”, tuleb kannatada ja leppida, keeldudes nägemast uusi võimalusi ja sinu abist, siis alati ei ole asi Sinus. Asi võib olla hoopis selles kuidas ta siia maailma sündis, kuidas ta koges siia maailma sündimist.

Enamik hingamisteraapia koolkondade esindajad usuvad et meie sündimise viisil on suur mõju meie edaspidisele elule. Et sünd mõjutab seda, kuidas me elu tajume ja vastvalt sellele ka käitume. Paljude inimeste jaoks on sünd olnud kõige traumeerivam kogemus, mida nad oma elus on kogenud. Kuid loodet ja vastsündinud on väga pikka aega peetud tundetuks ja mäluta pambuks. See on põhinenud veendumusel et ta ajukoor ei ole sündmuste kogemiseks ja salvestamiseks veel piisavalt küps.

Nüüdseks on tõestatud et lootel on hästi väljaarenenud ajufunktsioonid juba kahekümnendast rasedusnädalast alates, loote ajalaineid reageerivad visuaalsetele stiimulistele, puudutustele ja helidele, mis kinnitab seda, mida kõik tulevased emad ja isad tegelikult juba teavad, et veel sündimata lapsega on võimalik suhelda. 2001 sai Ameerika neuroteadlane Eric Kandel Apylysia mälumehhanismide uurimise eest füsioloogia Nobeli preemia. Aplysia on meres elav tigu, kelle organism on vastsündinud lapse omast võrreldamatult palju primitiivsem. Põhjalikud looteuuringud on näidanud et loode on juba sünnieelses staadiumis äärmiselt tundlik.

Seotud lood:

Traumaatiline sünd võib jätta terveks eluks üksinduse ja mahajäetuse hirmu

Loe veel

Läbi vabastava hingamise ja läbi holotroopse hingamise on avastatud juurdepääs väga varajastele lapsepõlve kogemustele ja sünni kogemisele, ka oma ema üsas kasvamise kogemusele ning isegi sellele eelnenud ajale. Hingamisteraapia seansil taas kogetavatel mälestustel on tervendav mõju, sest neid kogemusi lihtsalt ei tuletata meelde, nagu tihti juhtub verbaalses teraapias, vaid neisse kogemustesse regresseerutakse koos emotsionaalsete ja füüsiliste aistingutega, kusjuures samal ajal säilib hingajal ka teine roll — täiskasvanule omane vastupidavus ja teadlikkus, lisaks terapeutiline kontekst ja usaldusväärne toetus terapeudi poolt. Kui traumaatilised mälestused on täielikult ja teadvustatult läbi kogetud ja integreeritud, ei avalda see enam inimese igapäevaelule negatiivset mõju. Hingamisteraapia mõte on, et kõik hingamisseansil esilekerkivad sümptomid ja mälestused saavad nüüd uue suhtumise või terviklikuma teadlikkuse osaks ja vabastatud negatiivsest traumeerivast mõjust.

Sündimine läbi kitsa sünnikanali võib kesta tunde ja mõnikord koguni mitu päeva. Enamus inimeste sünde võib võrrelda kui tihkest kummist pudelikaelast läbiminekut, kusjuurest tagasi minna ei saa ja vaevalisel edasiminekul ei näi lõppu tulevat. Välja saades ootab eest aga ligi 20 C külmem kliima, ere valgus, teravad helid, nabanööri kohesest läbilõikamisest tingitud äkiline sissehingamine, mis põhjustab kopsudes teravat valu; suu, ninaõõnsuste ja silmade kallal manipuleerimine (puhastamine) ja mis veel hullem — eraldamine soojast ja turvalisest emast, kellega 9 kuu jooksul koos kasvati. Vahel eraldati koguni mitmeks päevaks või nädalaks, „sest ema vajas puhkust”. (Loomadel emast lahutamine kohe peale sündi viib selleni, et ema ei võta enam poegi omaks; sellega seoses on tehtud väga palju uuringuid.) Sellise sünniga seoses võib tuleneda läbi elu kestev üksinduse ja mahajäetuse tunne või hirm, et ma pole kellelegi vajalik.

Sünni traumaatiline kogemine võib olla põhjuseks, miks me elus pelgame ette võtta suuremaid muudatusi (pigem elame vanade harjumuste küüsis), sest iga suurem muudatus meenutab mingil määral meile sündimist ja emast eraldamist peale sündi. Me kardame teha julgeid samme, sest alateadvuses on hirm, et me saame (jälle) haiget.

Vabastav hingamine ja holotroopne hingamine

Hämmastav on asjaolu et maailma eri paigus avastasid kaks meest umbes ühel ja samal ajal suhteliselt sarnase tervendavalt mõjuva hingamise meetodi. Need kaks meest olid Leonard Orr Ameerikas, keda võib pidada vabastava hingamise (rebirthingu) loojaks ja kelle õpetusest on välja arenenud praeguseks palju erinevaid hingamiskoolkondi ning Stanislav (hiljem Stan) Grof Tsehhoslovakkias, kes avastas holotroopse (st „terviklikkuse” suunas liikuva) hingamise ning kes on ka üks transpersonaalse psühholoogia loojatest. Stan Grof on kirjutanud mitmeid mahukaid raamatuid oma uuringutest muutunud teadvuseseisundite kohta, tulevikupsühholoogiast ja holotroopsest hingamisest, mis on nüüdseks ka eesti keeles ilmunud.