Kuidas me ise oma lastest eluaegsed sõltlased teeme

 (7)
Lapsed ja kool-25
Lapsed ja kool-25Foto: Ilmar Saabas

Kas tead, mis see on, mis võtab lastelt iseseisva mõtlemisvõime ja mille pärast ei ole lapsed suutelised endale ise mänge välja mõtlema ja tegevust leidma.

Pole paremat lapsehoidjat ja -lõbustajat kui suur ekraan keset tuba või väike ekraan mudilase pihus. Paraku on nii, et kuigi ekraan hoiab lapsed vähemalt paigal ja nad ei tee multikaid vaadates üldjuhul pahandust, rikub pidev telerivaatamine ära mitte ainult silmad vaid ka iseseisva mõtlemisvõime.

Mis veel hullem — mängud, mida telerisõltlased mängivad, on inspireeritud vägivaldsetest multikatest või saadetest. Ameerika lastearstid soovitavad alla kaheaastased lapsed teleritest täiesti eemal hoida ning vanemad kui kahesed ei tohiks ekraani ees veeta rohkem kui tunni, maksimaalselt kaks päeva jooksul. Kokku teeb see umbes 10 tundi nädalas, kuid karm tõde on see, et tegelikult vaatavad lapsed keskmiselt 32 tundi telerit igal nädalal! Pea kolm korda rohkem kui soovitatud!

Miks see vale on?

perejalaps Foto: Andres Putting
Seotud lood:

Telerivaatamine muudab seda, kuidas lapse aju areneb. Liigse telerivaatamise ja arvutimängude mängimisega seostatakse tähelepanuhäireid, vähene enesekontrolli ja suurenenud agressiivsust.

Loe veel

Järjest rohkem on tõendeid selle kohta, et mida rohkem laps telerit vaatab, seda suurem on tõenäosus, et tal tekib aktiivsus- ja tähelepanuhäire.
Lapse aju on ehitatud nii, et see areneb aktiivses suhtluses, mängus ja õppeprotsessis. Laps saab kindlasti väga palju suuremat kasu sellest, kui talle muinasjutte räägitakse või ette loetakse, kui ekraanilt üksisilmi multikat vaadates, mis ei jäta fantaasiale ja kujutlusvõimele mingit ruumi.
Klotsidest maja ehitamine, suhtlemine omavanustega ning vanematega, raamatutest piltide vaatamine, õues puude otsa ronimine, liivakastis mängimine jne on need tegevused, mida lapse aju tegelikult vajab ja mille abil ta õpib eluks hädavajalikke oskusi nagu suhtlemine, probleemide lahendamine, loovus, põhjuse-tagajärje seos jne.

Ja veel: liigne telerivaatamine ei lase lastel õigel ajal lugema õppida ja neil on hiljem koolis raskusi keskendumise ja õppimisega. Loomulikult on teler sõltuvusttekitav ja telerivaatamise harjumuse tekitamisega oled sa ta eluks ajaks sõltlaseks teinud.
Kui sulle tundub, et see lähenemine on ehk liiga ekstreemne, siis mõtle teistpidi — kas sa lubaksid oma lapsel tegeleda mõne muu asjaga, mis kahjustab ta aju arengut ja mõjub füüsisele väga halvasti? Laps, kes istub diivanil, silmad ekraani küljes kinni, ei liiguta ju ennast mitte mingil muul moel peale puldi nuppude vajutamise…

Kas lapsed õpivad telerist vägivalda?

perejalaps Foto: Andres Putting

Pole kahtlustki, et nii see on. Lapsed jäljendavad kõike, mida nad näevad ja kuulevad, mitte ainult seda, millist eeskuju vanemad kodus annavad.
Michigani tervishoiuameti uuring tõestas, et kõigis multikates, mis on Ameerikas tehtud ajavahemikul 1937-1999 on näidatud vägivalda.

Ka hea ja kurja tegelase omavaheline kaklus, mis lõpeb hea võiduga, saadab lastele sõnumi, et täitsa normaalne on probleeme lahendada vägivalla abil. Lapsed imiteerivad neid kaklusi omavahel mängides ja lastele meeldib end kujutada selle „hea” tegelasena, kes pahale peksa andis. Samale järeldusele jõudis ka Ameerika laste- ja noorte vaimse tervise akadeemia.

Mida rohkem laps vägivalda näeb, seda tundetumaks ta muutub päris-vägivalla suhtes enda ümber ja ta ei pruugigi aru saada, mis teeb tegelikult valu ja kui valus näiteks löömine on. Lapsed, kes on vägivallaga harjunud, ei märkagi seda enda ümber ega pane tähele või saa aru, kui vägivallatsemist pealt näevad.

Michigani ülikoolis tehtud uurimus näitas, et lapsed, kes nägid telerist vägivalda, olid vähem abivalmid kui need, kes vaatasid sõbralikke ja vägivallavabu programme.
Isegi ainult teleri olemasolu kodus suurendas kuni 3-aastaste laste agressiivsust märgatavalt, hoolimata sellest, kas laps vaatas sealt oma multikaid või saateid või teler mängis lihtsalt taustaks. TV.

Kuidas last telerist nähtava vägivalla eest kaitsta?

Lapsed ja kool-35 Foto: Ilmar Saabas

Jälgi hoolega, mida ta telekast vaatab, vaadake multikaid koos.

-Pane paika kindlad limiidid — nagu öeldud, tund teleriaega päevas on mudilasele rohkem kui küll!
-Mingil juhul ei tohiks telerit panna lapse magamistuppa.
-Alati selgita, et kuigi multikategelane ei saanud telliskiviga pähe saades, auto alla jäädes või katuselt alla kukkudes surma, siis päriselus tähendab see meeletut valu ja kindlat hukku.
-Kui uudistest või filmis näidatakse vägivalda, vaheta kanalit ja ära luba lapsel vaadata programme, kus võib esineda kaklusi, löömingut, avariisid, tapmist vms. Selgita, miks sellised programmid ei ole lubatud.
-Kui laps juhtubki nägema midagi ebasobivat, selgita ja laida selline käitumine kiiresti maha. Alati rõhuta, et vägivald ei ole probleemide lahendamise võti.
-Kui võimalik, lepi lapse sõprade vanematega kokku, milliseid saateid ja multikaid lapsed vaadata tohivad.

Kuidas laps televiisori eest kätte saada, seda loe SIIT!


Allikas:ahaparenting.com