Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein kutsub inimesi üles märkama elurikkust enda ümber ja vajadusel küsima abi liikide määramisel: „Loodusfestival kutsub sel korral märkama naabreid nii toas kui õues. Igaühel ei ole aga bioloogist sõpra, kes saaks aidata ära määrata taimi ja loomi meie ümber. Sellest tekkis idee pakkuda festivali ajal kõigile võimalust otse harrastajatelt ja ekspertidelt abi küsida – tee lihtsalt huvipakkuvast olendist pilti ning saada see aadressile loodusfestival@ut.ee või Loodusfestivali Facebooki lehele. Nii saame tuttavaks meie kodudes ja aedades askeldavate tegelastega“. Samuti kutsus Hein üles festivali kavaga tutvust tegema Loodusfestivali kodulehel.

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Käsikäes Loodusfestivaliga toimub igal aastal ka linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“, mis keskendub just linnalooduse ja linnakeskkonna omavahelistele suhetele. Selle aasta fotokonkursi võitjad kuulutatakse välja 10. juunil Tartus Lodjakojas enne Linnujämmi sündmust. Parima 20 tööga saab tutvuda Tartu Ülikooli botaanikaaias.

Traditsiooniline loodusvaatluste maraton tähistab sel aastal juubelit. Viies maraton toimub 11.–12. juunil. Taaskord on üle Eesti paiknevates avalikes vaatluspunktides kõigil huvilistel võimalik osa võtta maratonist ja teha loodusvaatlusi ka koos juhendajatega. Kõik maratoni käigus tehtavad vaatlused sisestatakse eElurikkuse andmeportaali, kus need on avalikult kuvatult kõigile kättesaadavad. Korraldajad soovitavad sel korral järele proovida uut nutirakendust PlutoF Go, mis lihtsustab loodusvaatluste sisestamist andmebaasi. Nimelt saab äppi kasutada looduses viibides ka internetiühenduseta. Samuti võimaldab käepärane rakendus salvestada pildi-, heli- ja videofaile.

Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalaga. Aasta hiljem kasvas ettevõtmine suuremaks ja nimetati ümber Tartu loodusfestivaliks. 2018. aastast, laienedes üle Eesti, tegutseb festival Loodusfestivali nime all. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Kunstide Linnaloodusfestival „Loodus loob“. Loodusfestivali toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisateabe ja programmi erinevate sündmuste ja tegevuste kohta leiad Loodusfestivali lehelt!

Jaga
Kommentaarid