Loobuda tuleks tervist kahjustavatest pahedest ja kui võtate ravimeid, tasub nende vähendamist perearsti või erialaarstiga konsulteerida ja vajadusel raviskeemi muuta. "Eelkõige tuleks rasestumist planeerides lõpetada suitsetamine, narkootikumide tarvitamine ja piirata alkoholi tarbimist."

"Vähendada tuleks stressi, sest seegi võib mõjutada rasestumiseks kuluvat aega. Tasub piisavalt puhata ning tegeleda endale meeldivate tegevustega – ka see aitab rasestumisele kaasa," ütleb ITK Naistekliiniku ämmaemandusjuht.

Vähestel õnnestub rasestumine esimesel korral

Staalfeldt-Rahumägi lisab, et rasestumine võib võtta aega kuni aasta, mõnikord veelgi kauem. "Iga ovulatoorse tsükli ajal on rasestumise tõenäosus umbes 20 kuni 25%. Statistika järgi 3 kuu jooksul õnnestub rasestumine umbes 57%, 6 kuu jooksul 72%, 12 kuu jooksul 85% ning 24 kuu jooksul 94 % paaridel."

Rasestumisele aitab kaasa ka see, et naine teab oma menstruaaltsükli pikkust. Tavaline tsükkel kestab 28 päeva. Enamikul naistel on ovulatsioon tsükli keskel, mis tavaliselt leiab aset menstruaaltsükli 14. päeval. Rasestumise soodustamiseks tuleks olla regulaarselt vahekorras. Vältida tasuks libesti kasutamist, kuna see võib halvendada sperma kvaliteeti.

Rasestumise tõenäosus on suurem, kui kehakaal on optimaalne. Üle- või alakaalulisus võib mõjutada menstruatsioonitsükli regulaarsust ja ovulatsioonide ilmnemist. Normaalseks kehamassiindeksiks (KMI) loetakse 19–24,9. Regulaarne füüsiline treening parandab organismi rasestumise võimelisust ning aitab ühtlasi kehal harjuda raseduse ajal tekkivate füüsiliste nõudmistega. Soovituslik on vähemalt 30 minutit füüsilist tegevust päevas.

Naiste kõrval peaksid ka mehed oma viljakuse nimel pingutama

Mitte ainult naiste, vaid ka meeste elustiil mõjutab seda, kas rasestumine õnnestub. "Ka mees peaks harrastama tervislikke eluviise ja tegema trenni. Kõrgem kehamassiindeks, suitsetamine, alkoholi ja narkootikumide tarbimine - need kõik mõjutavad meeste viljakust. Samuti tuleb jälgida stressitaset ja rikastada toidumenüüd. Vältida tuleks kuuma vanni, sauna, kitsast aluspesu ja pükse, auto istmesoojendusi ning sülearvuti süles hoidmist. Silmas tuleks pidada, et munandite temperatuur ei oleks kõrge, sest see võib halvendada sperma kvaliteeti," selgitab ämmaemandusjuht.

Tervislikkus toetab lapse arengut

Raseduse esimesed nädalad on üliolulised, sest loode teeb läbi tohutu arengu. Selleks ajaks, kui tulevased vanemad on jõudnud 7.-8. nädalal esimesele ämmaemanda vastuvõtule, on loode läbinud järgmised arenguetapid:

Loote areng 1.–4. nädalal:

Munasarjades küpsenud munarakk vabaneb ovulatsiooni käigus munajuhasse ja viljastumise tagajärjel tekib sügoot – tulevase lapse esimene rakk, milles on ema ja isa geneetiline info. Viljastatud munarakk kinnitub emaka kohevasse limaskesta ja sellega lõpeb viljastumine.

Edasi jaguneb viljastatud munarakk rakkude kogumiks – embrüoks. Embrüo välimised rakud kinnituvad sügavamale emaka limaskesta, et seal ühineda ema veresoontega. Sisemised rakud jagunevad kolmeks rakukihiks, millest hiljem arenevad loote kehaosad. Sisemisest lootelehest arenevad kopsud, maks, seedeelundid ja kõhunääre. Keskmisest lootelehest arenevad luustik, lihased, neerud, veresooned ja süda. Välimisest lootelehest arenevad nahk, juuksed, silmad, hambaemail ja närvisüsteem.

Loote areng 5.–9. nädal:

Arenevad selgroog, seljaaju ja veresooned. Tekivad maksa ja kõhunäärme algmed. Organid arenevad edasi. Aju ja seljaaju ühendav neuraaltoru sulgub. Tulevase näo külgedel on silmade algmed. Tekivad seedetrakti algmed koos kõhu- ja rinnaõõne ning lülisambaga. Olemas on käte ja jalgade algmed.

Hakkab arenema platsenta. Süda lööb, vereringe on iseseisev. Arenemas on söögi- ja hingetoru. Laps hakkab liigutama. Kätele ja jalgadele moodustuvad sõrmed ja varbad. Kaela külgedele tekivad kõrvalestad, näol on eristatavad kujunema hakkav suu ja ninakuju. Silmad asuvad veel üksteisest kaugel, aga silmalaud on eristatavad. Seni moodustasid lapse luustiku kõhrluud, nüüd hakkavad neid asendama luurakud. Kui oodatav laps on poiss, kujunevad sel ajal munandid. Lapse pikkus on 8. nädalal umbes 9–11 millimeetrit.

Kui soovid rasestumisega seoses konsultatsiooni või võtta end rasedusega arvele broneeri aeg ITK Naistekliinikus helistades telefonile 6661900 või registreerudes veebis www.digilugu.ee või iPatsient.itk.ee.

Jaga
Kommentaarid