Sünnitusplaan - jah või ei? Ämmaemand: sünnitusplaanid, mis sisaldavad vaid tegevusi, mida teha ei lubata, tekitavad muret
Samamoodi, nagu planeerid rasedust, võiks planeerida ka sünnitust – et kõik kulgeks võimalikult sinu soovide järgi. Mis on sünnitusplaan ja kuidas seda koostada?
Sünnitusplaani tegema asudes on võimalik alustada oma mõtete koondamisest valgele paberile, kuid Ida-Tallinna Keskhaiglal on olemas ka näiteks juba eelkoostatud sünnitusplaan, mida sünnitajal on võimalik nõuandla ämmaemandalt saada. See aga ei tähenda, et ITK-s sünnitav naine ongi kohustatud seda plaani kasutama, sest nagu öeldud, enda soovid ja eelistused võib ka vabas vormis paberile kirja panna.
ITK ämmaemandusjuht Vivian Arusaar lausa eelistab selliseid plaane, sest siis on hästi näha, et inimene on sünnitusele tuleku läbi mõelnud ja saabub haiglasse usaldusega. „Mulle endale on hästi südamelähedased need A4-d, kuhu inimene on kirjutanud vaid need asjad, mis on tema jaoks tähtsad. Näiteks ühel sünnitajal oli eelmisest sünnitusest külmatunde kogemus, mistõttu palus ta, et kui ka sel korral peaks sama juhtuma, aidataks talle sokid jalga. Sellised siirad, soojad ja isiklikud soovid on need, mis tegelikult kõnetavad,“ selgitab ta.