LAPSED VÄIKSE VANUSEVAHEGA | Riina Hanso: Paljud ei pea vastu, lähevad lahku
Keskpanganduse spetsialistil Riina Hansol (34) on viie aasta jooksul sündinud neli last. Lapsed otsustati järjest saada seepärast, et abikaasa Hannes on juba kenas eas, 46aastane, ja kui lapsed kord käes, tahaks neid ka võimalikult kaua näha. Eelis on ka see, et nii saavad kõik titetoimingud ühe jutiga tehtud. “Me oleme sõbrannadega arutanud, et kui vahe jääb pikem, siis harjud ära, et on võimalik elada ka oma elu, ega pruugigi rohkem lapsi tahta,” arutleb Riina.
Riina ja Hannes on kogu ärkveloleku aja rakkes. “Kui varem oli ideaalsel juhul nii, et kell üheksa sai lapsed magama pandud ja tuli meie hetk, siis nüüd on lapsed pool kümme tudus ja meiegi vajume kalanäoga voodisse.” Hannes on enda peale väga palju võtnud – on kodus põhiline kokk, koristab, viib lapsi lasteaeda ja toob ära.
Paljud Eesti naised sünnitavad oma lapsed aasta-paari tagant järjest. Aga millega tuleb vapral vanemal sel puhul arvestada? Millised on plussid ja miinused? Asudes loo jaoks järjest sündinud lastega peresid otsima, kuulsin mitu korda, et “me ei saa rääkida, sest meil pole lood tegelikult nii täiuslikud, kui tahaks”.
“Kuidas siis kolme järjest sündinud lapsega on?” uurisin tuttavalt mehelt, kelle perega põrkasime kokku metsade vahel kevadist suurvett vaadeldes. Minu teisena sündinud võsuke, kes tol hetkel kõhukotis tukkus, polnud siis veel kuuvanunegi. Aga juba aimasin, et meie pere piir pole veel käes.
“No aasta pärast seda, kui kolmas sündis, elasime ikka mäluaugus,” ütles ta. “Nii hull oli või?” ei suutnud ma seda stiihiat ette kujutada, nähes, kui mõnusa kamba need kolm okstes ragistavat kutti moodustavad.
“No ikka jah, metsik,” kohmas tema.
Paljud Eesti pered rihivad järgmisi lapsi nõnda, et need sünniksid väiksema vahega kui kaks ja pool aastat. Miks? Sest vanemahüvitise süsteemi arvestades on see majanduslikult lihtsalt mõistlik, kui sa ei soovi vahepeal karjääri täisvõimsusel jätkata. Aga on see ka loomulik saada lapsi paari aasta takka? Olen seda küsimust ikka ja jälle endalt küsinud oma alla kaheaastase vahega sündinud kolme lapse kõrvalt...