Arstid ei riskinud Rasmusele operatsiooni teha. Kasvaja on väga riskantse koha peal. Ravimeetodina kasutati keemiaravi vaheldumisi kiiritusega. Koroona tippajal, 2020. aasta kevadel olid Rasmus ja Eha kaks kuud Rootsis Uppsala prootonkiiritusravi keskuses saamas prootonkiiritusravi, mida seni veel Eestis pole võimalik patsientidele pakkuda.

Rootsis toimunud kiiritusravi, mis suudab täpselt „sihtida“ peas asuvat kasvajat ja seljaaju siirdeid, sai teoks tänu Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule. Ravi eest tasus Haigekassa, ent sõidule ja majutusele pani õla alla Eesti vähihaigete laste vanemaid koondav liit, mis kogub Pardiralli abil juba kümnendat aastat annetusi. Just sellisteks olukordadeks nagu Rasmus läbi elas.

Esimene raskus ületatud

Juunis lõppeb Rasmusel 2-aastane keemiaravi. Kui eelmine keemiaravi tähendas seda, et ravimit süstiti nii pähe kui veeni, manustatakse praegu karmi medikamenti veeni- ja suukaudselt. Pähe enam mitte.

Juunis otsustab arstide konsiilium, kuidas edasi. On lootust, et äkki jääb vaid suukaudne ravimi võtmine. „Kasvaja on stabiilne, muutust pole ja see on väga hea uudis meie jaoks,“ tõdeb Eha.

Muret teeb aga tõusnud kaal. „Keemia käib kaalu järgi ja seetõttu pidid arstid annust tõstma. See tähendas aga seda, et paari esimese uue kogusega keemiaravi sessiooni järgselt tabas Rasmust tugev oksendamine ja jõetus. Ta pea valutas ja poiss oli lihtsalt voodis, suutmata midagi teha. Nüüd on ta ära harjunud. Päev pärast keemiat on ta küll loid ja tahab pikali olla, aga esimene raskus on ületatud,“ räägib Eha tõusude ja mõõnadega kulgevast ravist. „Peavalud kipuvad tulema, aga saan hakkama,“ ütleb Rasmus ise lootusrikkalt.

Psühholoog pakub hindamatut abi

„Eks see kaalu asi on tingitud läbielatust. Varem ravi esimestel etappidel oli suur õnn, kui ta üldse midagi sõi, sest raviga kadus isu. Nüüd peame sellega tegelema, et kehakaal taas normi saada. Meile on õnneks abikäe ulatanud ka Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit, kes organiseeris Rasmusele Velomarketi abiga kingitusena jooksulindi, et poiss saaks hakata vaikselt, aga regulaarselt, tervisespordiga tegelema,“ kõneleb Eha vajalikust abist Rasmuse teekonnal.

Pere kolib õige pea ka maamajja, kus töö- tegemised ootavad värskes õhus abikäsi. Rasmus plaanib kõiges kaasa lüüa, kui tervis kannatab.

Eha tunnistab, et Rasmusel on sisemiselt olnud raske. „Kõike ta mulle ei räägi, küll aga psühholoogile. Rasmusele ei sobinud koolimelu, ta hakkas ütlema, et tal tulevad seal halvad mõtted. Et milleks teda üldse vaja on. See ehmatas mind emana väga ära ja soovitasin tal rääkida spetsialistiga. Ta kohe kasutas seda võimalust,“ rõõmustab Eha.

Raskest ravist hoolimata optimistlik

Pärast seda, kui Eha ka ise psühholoogiga rääkis, ütles too, et Rasmusel on kasulikum jääda koduõppele: „Võtsin Rajaleidjaga ühendust ja sealt tuli otsus, et saamegi koduõppele jääda. Tal hakkab iseseisev õpe üks-ühele Nuia noortekeskuses. See on äärmiselt hea uudis ja kestab kolm aastat. Rajaleidja oli senises koolis väga pettunud ja ütles, et poisi eest tuleb võidelda. Inimene, kellega koos Rajaleidjas koduõppe nimel tegutsesime, ütles, et pole 9 töötatud aasta jooksul sellist suhtumist ühegi kooli puhul näinud ja mitte ükski juhtum pole teda nii nördima ja nutma inimesena pannud. Aga praegu oleme väga õnnelikud ja tänulikud.“

Rasmuse unistus on suvel sõita autoga Eestis ringi. „Eks me perega igal aastal oleme midagi teinud. Eelmisel aastal avastasime Ida-Virumaad, nüüd tahaks Haapsalus ära käia,“ ütleb Eha lootusikkalt.

„Hästi,“ ütleb Rasmus, kui küsin, kuidas ta end tunneb. „Ei kurda,“ ütleb 14- aastane poiss, kes on läbi teinud ränkraske vähiravi ja ootab arstidelt otsust, kuidas edasi.

Juubeliralli 1.juunil

Vähihaigete laste ja nende vanemate toetuseks toimuv Pardiralli tähistab tänavu 10. sünnipäeva ja toimub traditsiooniliselt lastekaitsepäeval 1. juunil. Kõigil rallihuvilistel on võimalik oma annetuse eest vannipardile kaasa elada ETV ekraanil toimuva otseülekande vahendusel.

Pardiralli on Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu algatatud vannipartide võiduujumine, mille eesmärgiks on tõsta teadlikkust vähihaigete laste ja nende vanemate olukorrast ja kutsuda inimesi ning ettevõtteid neid toetama. Tänavu läheb juubeliralli starti 17 000 vanniparti ja konkurents tõotab tulla tugev.

Internetilehel www.pardiralli.ee on võimalik annetust tehes soetada endale, oma perele, sõpradele või ettevõtete töötajatele rallipartide numbreid. Pardiralli eesmärk on kindlustada kõikidele raske haigusega võitlevatele lastele hädavajalik ravi ja vajalikud tugiteenused: psühholoogiline tugi, eripedagoogika, füsioteraapia või muu laste või nende pere jaoks vajalik teenus.

Jaga
Kommentaarid