Rahvameditsiin leevendab sümptomeid, aga ei hoia haigestumist alati ära

Naise hinnangul võib tehtud kõnede põhjal öelda, et inimeste teadlikkus esmase käitumise osas viirushaigusesse haigestudes on üsna hea. „Ravi alustatakse küll rahvameditsiinis tuntud võtetega, nagu ingver, mesi ja küüslauk, kuid siin peab arvesse võtma, et kui viirusesse nakatumine on juba toimunud, siis need võtted täielikult haigestumist kahjuks ära ei hoia, vaid aitavad veidi esmaseid sümptomeid leevendada. Kuigi ingver, küüslauk ja mesi võivad aidata immuunsüsteemi toetada ja vähendada viirustesse haigestumise riski, ei suuda nad paraku üksi kõiki haigusi ära hoida,“ nentis dr Lauk.

Tema sõnul pakuvad enamasti viirushaigustesse nakatumisel abi apteekide käsimüügis olevad ravimid. „Siinkohal tahaksin rõhutada, et sümptomeid leevendavat ravi tuleks alustada kohe, kui enesetunne halveneb ja mitte oodata mitu päeva, et ehk läheb enesetunne ise paremaks. Kui tekib kahtlusi, mida oleks kõige parem apteegist antud olukorras osta, siis perearsti nõuandeliin ongi see koht, kust saab alati helistades ööpäevaringselt esmase ravi kohta nõu küsida,“ soovitas arst.

Kombineeritud ravimite puhul tuleb nõu küsida apteekrilt

Dr Lauki kogemus on näidanud, et palaviku puhul on enamik inimesi kursis, millal vajab palavik alandamist ja milliseid ravimeid sel puhul kasutada, kuid vahel ei teata päris täpselt, kuidas kasutada kombineeritud ravimeid, näiteks Coldrexit ja Theraflud, mis on mõeldud palaviku alandamiseks ning ka palavikule lisanduvate teiste sümptomite, näiteks nohu ja köha leevendamiseks. „Nendel ravimitel on mitmeid erinevaid variante müügil, mõnel on koostises ka nina limaskesta turset vähendav toimeaine ja mõnel juhul ka röga vedeldav komponent. Seega tasub alati apteekri käest lisanõuannet küsida, millist ravimit valida.“

Viirushaiguste korral tuleks arsti sõnutsi palaviku alandamist alustada ravimiga alates 38,5 kraadist. Seejuures on erandiks krooniliste südamehaigustega, kõrge vererõhuga, onkoloogiliste haigustega ja immuunsupressiivset ravi saavad patsiendid, kellel võiks palavikku hakata alandama alates 38 kraadist. Kõrge palaviku korral võib lisavõttena kasutada välist jahutamist, näiteks teha jahedat kompressi laubale või leige veega keha üle hõõruda. Viinasokkide asemel võiks laste puhul eelistada siiski veega jahutamist.

Jalavanni võib teha vaid kõrge palavikuta

Köha korral võib jalavanne teha tingimusel, et palavik ei ole üle 38, vastasel juhul soodustab jalavann palaviku tõusmist veel kõrgemale. „Sinepi lisamine jalavannile sobib pigem juba suuremate laste puhul. Väikelastel mitte, see võib ärritada liigselt nende õrna nahka. Sinepiplaastrid sobivad kinnise köha korral lisaks rögalahtistavale ravimile, aga jällegi juhul, kui parasjagu ei ole palavik väga kõrge,“ kirjeldas arst enamlevinud võtete kasutamist. Ta lisas, et palaviku puhul on väga oluline tarbida piisavalt vedelikku, näiteks teed, mahla, või vett, sest palavikuga tekib vedelikukadu ja seeläbi võib tekkida tugev nõrkus.

„Viirushaiguse keskmine kestvus on enamasti seitse päeva. Soovitaksingi vajadusel esmase ravi kohta nõu küsida perearsti nõuandeliinilt kohe esimeste sümptomite ilmnemisel, et läbi mõelda esmane koduse ravi plaan. Perearsti visiidile võiks pöörduda, kui lapse enesetunne ei ole alates haigestumisest 4–5 päeva möödudes paranenud või palavik küll möödub, aga 1–2 päeva jooksul tõuseb uuesti, sest korduv palavikutõus võib viidata tüsistuse tekkele,“ lausus dr Lauk. Ta paneb kõigile südamele, et kui viirushaigus on juba end väljendunud ja sellega kaasneb ka palavik, siis tuleks jääda koju ja mitte minna kooli ega lasteaeda – organismil on vaja rahu ja puhkust, et haigusega toime tulla.

Jaga
Kommentaarid