On emade vaimse tervise nädal, seekord on fookuses enda taasavastamine
Et noored emad end ära ei unustaks ning oskaksid märgata märke sünnitusjärgsest depressioonist ja ärevusest, korraldatakse igal aastal emade vaimse tervise nädalat. Selle nädala jooksul pannakse suuremat rõhku emade vaimsele ja füüsilisele tervisele.
Sel aastal toimub emade vaimse tervise teadlikkuse nädal 29. aprillist 5. maini. Nädalapikkuse kampaania raames pühendutakse emade vaimse tervise probleemidele – nii enne rasedust, selle ajal kui ka pärast seda.
Rasedus hõlmab värskete emade jaoks palju erinevaid kogemusi. Tihti on naistel ootus, et lapse sünd on rõõmus ja õnnelik aeg. Kuigi see on sageli tõsi, võib lapse sünd esile kutsuda ka palju muid tundeid, mis pole alati positiivsed. Sünnitusjärgne periood, mis algab kohe pärast sünnitust ja kestab mitu kuud, on täis palju erinevaid emotsioone. Selle aja jooksul on oluline ära tunda märke võimalikest vaimse tervise probleemidest, nagu sünnitusjärgne depressioon ja ärevus, nii ema kui ka lapse heaolu jaoks.
Kuigi väikese beebi kõrvalt on väga palju tegemist, on oluline, et ema võtaks aega, et teha neid asju, mis teda õnnelikuks teevad. Oma päevakavasse tuleks lisada kindlad hetked, millal teete midagi meelepärast. See võib olla näiteks lugemine, teistega suhtlemine või kodune trenn. Samuti ei tohiks unustada enda eest hoolitsemist, kuigi paljud emad ütlevad, et vahel võib olla beebi kõrvalt pesemaski käimine paras ettevõtmine.
Ära ei tohiks unustada ka suhtlemist oma partneriga, kellele tuleks avameelselt ja ausalt jagada kõiki oma positiivseid ja negatiivseid tundeid. Et mitte üksi koju istuma jääda, tasub suhelda teiste värskete emadega, kellega on hea kogemusi jagada ja kellelt nõu küsida. Näiteks beebiringides leitakse vahel endale sõpru terveks eluks.
Allikas: slam.nhs.uk/blog