5 päeva 3 lapsega Helsingis ja Stockholmis ehk suur ülevaade, kuhu mudilastega minna ja kuhu mitte
Olen juba ammu seda enda nõrkuseks pidanud, et oma naaberriikides lastega eriti tutvumas pole käinud. Kui nüüd mõned päevad enne planeeritud perepuhkust selgus, et pean hoopis üksi kolme lapsega puhkusele jääma, oli otsus kiire – lähen nendega Helsingisse ja Stockholmi ning käime läbi võimalikult palju kohti, mis just lastele mõeldud.
Sellist 100% lastepuhkust polnud meie pere enne pidanud. Samuti polnud ma varem kolme lapsega üksi kuskil nii pikalt käinud. Seega teadsin, et sellest saab igas mõttes üks hullumeelne, aga äge käik olema. Seda ta tõesti sai. Kohe lähemalt.
Et kõik viperusteta sujuks, tegin detailse plaani – mis päeval me kuhu läheme, kuidas liikleme, millega sõidame. Reisikaaslasteks said mulle 16-aastane Anete-Helena, kuuene Emil ja neljane Jete-Liisa. Seega pidin kõik atraktsioonid ja külastatavad kohad valima just sellised, mis sobiksid igas vanuseklassis lastele. Teadsin, et Anetest saab mulle natuke juba abi ka väiksemate vaatamisel ja suunamisel, seega liigselt ma ette ei muretsenud. Ainus eesmärk oli, et kõikidel oleks vahva ning et jõuaksime külastada võimalikult palju toredaid kohti. See eesmärk sai ka täidetud – kõik algselt kirja pandud paigad said külastatud! Lisaks laevad ja nende mängutoad.
Kuidas me kohale saame?
Meie pere on alati laevasõite armastanud ning seega oli üks kindel – me läheme nii Helsingisse kui Stockholmi laevaga. Nii on osa lõbust juba merel viibimisest ning kaks ööd majutuskohta samuti mureta. Otsustasin teha ringi selliselt, et esmalt sõidame pühapäeva hommikul Tallinnast Helsingisse, ööbime kolm ööd seal hotellis ning suundume siis edasi laevaga Stockholmi. Stockholmi osas olin algul kahtlev, kas jääme sinnagi ööseks või stardime samal õhtul Tallinnasse. Vaatasin üle kohad, kuhu jõuda tahaks ning jäin viimase variandi juurde – saame ühe päevaga Rootsis hakkama.
Kõiki neid liine sõidab minule sobivatel aegadel nii Tallink kui Viking Line. Võrdlesin hindasid ning et reisieelarve tuli niigi üsna krõbe, tegin laevade valiku puhtalt hindade põhjal. Sõitsime pühapäeva varahommikul kell 8 Tallinnast Helsingisse Viking Expressiga, Helsingist Stockholmi taas Viking Line’i laevaga, sedapuhku Cinderella pardal kolmapäeva õhtul, kohale jõudmisega järgmisel hommikul. Stockholmist Tallinnasse tulekul oli soodsaim lahendus aga Tallinki laev Baltic Queen, mis väljus neljapäeval kell 17.30 ning jõudsime koju reede hommikul kella 11-ks. Kolme laevasõidu ja kahe hommikusöögibufee broneeringu eest käisin tervele reisiseltskonnale välja 376 eurot.
Kellel eelarve taolisel reisil oluline, siis soovitan kindlasti sama strateegiat kasutada ja laevapiletite hindasid hoolega võrrelda, sest mõnel suunal erinesid hinnad enam kui kaks korda.
Konarlik algus
Pühapäeva hommikul kell 7.30 olimegi Tallinnas A-terminalis kohal. Abikaasa jättis minu ja lastega hüvasti ning lippasime laevale. Kuna mu puhkus just algas, oli paar kiiret tööasja veel lõpetamata ning olin naiivselt arvanud, et saan selle kõik laevasõidu ajal ära teha – sest igal laeval on ju suur ja uhke lastetuba. Saadan lapsed sinna mängima ning veedan ise kribinal-krabinal kaks tundi arvutis. Nii lepase reega see siiski kõik ei alanud.
Lastetuba oli Viking Expressil küll, kuid mitte väga külluslik. Oli asi selles või polnud lapsed parasjagu pallimeretujus või hoopis oli minul reisi alguse stress võimust võtmas, ei teagi – igatahes rööprähklemine kulmineerus kahe igavust kurtva lapse nutu ja keskmisest tigedama minuga. Raputasin siis end mõttes õlgadest ja ütlesin, et oleme ju ometi perepuhkusel! Meil peab kõigil lõbus olema. Lõin arvutikaane kinni, võtsime kohvrist enda kaasavõetud raamatud ja pliiatsid välja ning edasi läks juba mõnusamalt.
Sõit Stockholmi
Kolmapäevaks meil mingeid muid plaane polnud, kui vaid õhtuks Stockholmi laevale jõuda. Seljataga oli mitu väga tihedat ja aktiivset päeva, seega võtsime endale pika hommiku hotellis enne väljaregistreerimist. Lapsed magasid kaua ning ka hommikusöögilauas võtsime endale aega viimast korda korralikult nautida.
Ilm oli ilus ning suundusime edasi Helsingi peamisele kaubandustänavale. Käisime laste nõudmisel pilapoodides ja pärastlõunal ühes tänava servas olevas kohvikus jäätist söömas. Kahjuks valisime pahaaimamatult ilmselt kõige kallima omasuguste seas ning maksin end paari jäätisepalli ja klaasi valge veini eest vaeseks – mu elu kalleim klaas veini maksis 21 eurot. Kui soovid ka seda proovida, siis bistroo nimeks oli Bardot.
Veidi veel jalutamist ning läksime trammile number 4, et öelda Soomele head aega ja Rootsile tere.
Viking Line’i Cinderellaga olen ma kunagi väga palju aastaid tagasi sõitnud, see meenus mulle siis, kui laeva sisenesin. Seda, et tegemist on mitu aastakümmet seilanud kruiisilaevaga, on seest ka hästi tajuda. Kes eelistab uut ja luksuslikku sõitu, võib vaadata alternatiivseid võimalusi.
Meie ajahambast end eriti ei häirida ei lasknud ning sõit kulges täitsa toredasti. Eriti meeldis, et ühest laevatekist pea pool on tehtud lastele lustimiseks. Seal on suur legotuba mitme suure kastitäie legodega, videomängutuba suurematele lastele, batuudituba, joonistustuba ja minigolfi väljak. Lisaks oli õhtul lastele suures saalis mustkunstietendus, mida minu põnnid küll väga nautisid. Veetsime tol õhtul üle kahe tunni mängualal, kõigil tundus tore. Laeval oli muidugi ka šõubaari osa, kuid sinna me tol õhtul ei jõudnud – vajusime väsinuna lihtsalt magama.
Häiriv asi laeval oli interneti kvaliteet – kirjade järgi oli wifi küll olemas, kuid isegi uudiseid see alla laadima polnud võimeline. Täiesti levist väljas olid kajutid, kuhu ei jõudnud wifist pulkagi. Minu jaoks oli see määrava tähtsusega, sest lapsi kolmekesi kajutisse jättes pean olema kindel, et olen neile alati kättesaadav. Sel laeval see aga võimalik polnud.
Ööbimisega laevadel valin broneeringusse alati ka hommikusöögibufee ja seegi kord tasus see end igati ära. Laud oli külluslik ning saime kõik heast ja paremast kõhud täis.
Veel üks konarlik algus
Stockholmi jõudes tabas meid esmalt mitu tagasilööki. Bussi, millega plaanisime lossi juurde sõita, me üles ei leidnud, ning takso, mille seejärel tellisin, kohale ei tulnud. Järgmine takso maksis hingehinda, kuid jõudsime siiski lossi juurde. Soovisime näha kuninglikku vahtkonna vahetust, kuid mingil põhjusel me seda seal ei tabanud, kuigi olin endale täpselt nende trajektoori välja kirjutanud ja õigel ajal kohale läinud – miks see meil siiski vussi läks, ei oska ma siiani öelda.
Igatahes olin pooleteise tunniga Stockholmis juba mitu vopsu vastu vahtimist saanud ning tuju oli sellest juba üsna habras. Õnneks asus Paradoxi muuseum, kuhu järgmisena pidime suunduma, lossist 10-minutise jalakäigu kaugusel ning asusime vaikselt teele. Ilm oli päikeseline ning jalutuskäik tõi ka minu tujusse leebumise.
Tagasi koju
Kui liblika- ja ookeanimajast välja astudes lastele meelde tuletasin, et nüüd on aeg koju minna, kuulsin kõigilt kolmelt rõõmsat juubeldamist. Olime viie päevaga palju jõudnud ja teinud. Ja kuigi kogu reis oli üles ehitatud vaid lasteatraktsioone otsides, siis selgelt oli see kõik neid lõpuks ära väsitanud. Mind ka. Viis päeva kolme väga aktiivse lapsega väga aktiivselt ringi seigelda oli mind totaalselt läbi raputanud. Kutsusin takso ning tee sadamasse möödus täielikus vaikuses – keegi ei jaksanud kellegagi rääkida, isegi vaielda mitte.
Kojusõit oli meil Tallinki laevaga Baltic Queen. Hea meel oli, et laevale lasti juba varakult – kui Helsingist tulles olime pidanud pikalt sadamas laevalepääsu ootama, siis Tallinkiga saime Stockholmist pardale juba poolteist tundi enne väljumist, kohe sadamasse jõudes. Suundusime esmalt oma kajutisse veidi hinge tõmbama ning siis juba edasi mängutuppa. Laeva seitsmendal tekil oli kompaktne Lotte mängutuba, kus mudilased said nii pallimeres hullata kui padjasõda pidada ja nukkudega mängida. Hiljem selgus, et kuuendal tekil on veel teinegi mänguala – tehtud vist kunagise baari asemele. Lapsed saavad seal nüüd mängida neid mänge, mis rohkem ruumi vajavad – hüpata, palli kõksida ja mänguautodega sõita.
Baltic Queen oma olemuselt on veidi uuema välimuse ja olekuga, kui meie eelnevad kaks, kuid eks oma ajad on üle elatud sellelgi. Taaskord – meie luksust otsima ei läinud, soodne piletihind sobis ning sõiduga jäime rahule.
Seekordses laevas oli wifi suurepärase tasemega ning ulatus ka meile kajutisse. Hinnad supermarketis ja baarides olid sellel laeval Cinderella omadest aga märgatavalt kallimad.
Loe ka teisi „Suvi lastega“ rubriigi lugusid.