Noorsootöötaja: kui noor lõpetab kooli ära ja on elus, siis vahel on see minu jaoks juba suur töövõit
„On olnud juhtumeid noortega, kes kodust ära jooksevad ja ööbivad mahajäetud majades. Siis on tulnud öelda, et ta ööbiks sotsiaalkeskuses või vanavanema juures, kus on turvalisem,“ räägib 22 aastat noorsootööd teinud Erko Sõrmus uues Pere ja Kodu podcasti osas.
Podcastis võtab sõna ka noorsootöötaja Kadri Agu: „Vahel nad kirjutavad mulle aastaid hiljem ja küsivad nõu või uurivad, kuidas mul läheb. See on hea tunne. Siis sa näed seda, et oled kellegi jaoks midagi ära teinud.“
Noorsootöötajad räägivad sellest, et erinevalt üldlevinud arvamusest ei ole noorsootöö ainult probleemsete noorte jaoks. Suur osa noorsootööst toimub noortekeskustes, kuhu on oodatud kõik noored. „Noortekeskuses ei ole laps kunagi niisama. Seal algab kohe pihta mingi protsess – sotsialiseerumine, mitteformaalne õpe, nõustamine.
Noorsootöötaja abil saab leida vastuseid oma küsimustele,“ räägib Sõrmus. Lisaks toimuvad noortekeskustes spordi- ja muusikaüritused. „Mina kutsun seda huvialadegusteerimiseks. Noor saab proovida erinevaid huvialasid tasuta või väga väikse tasu eest, et teada saada, mis talle meeldib ja mis mitte. Ka see on väärtuslik teadmine, kui ta mõistab, et teda see valdkond ei huvita, siis saab juba sealt edasi vaadata,“ märgib Sõrmus.
Ta tunnistab, et ka noorsootöö jaoks on olnud väga raske aasta seoses pandeemiaga. Praegusel ajal on noortekeskused kolinud suuremalt jaolt internetti.
Kuula rohkem uuest Pere ja Kodu podcasti osast!