10 soovitust, mida lapse toetamiseks teha, kui märkad, et ta on liigselt arvutis või ekraanis
Varane kokkupuude nutiseadmetega teeb lapsed osavaks nutiseadmete kasutajaks, kuid tekitab puudujääke selles, milles inimlapsed eriti osavaks saama peaksid: teiste inimeste mõistmises ja keele arengus. Need mõlemad vajavad suhtlemist ja vahetut kokkupuudet teiste inimestega. Kuidas last toetada?
Psühholoog, õpetaja ja nõustaja Toivo Niiberg kirjutab oma raamatus „Ela ja küsi! 500 elulist küsimust,“ et rangete piirangute seadmine arvuti või nutiseadme kasutamisel tekitab tavaliselt vaid trotsi ja vastuseisu. „Kuid sa võid näidata eeskuju, mil viisil on kohane arvutit kasutada; jälgida, mida laps arvutis teeb ja aidata teda vajadusel piiride seadmisel,“ soovitab ta. „Kui annate lapsele õhtul kätte nutiseadme, et ise samal ajal oma nutiseadmes istuda, rikute te enda aju ja muudate oma lapse aju arengutrajektoori kogu ta ülejäänud eluks,“ kirjutab Niiberg.
Hasartmängunõustamise keskus ja Jaan Aru jagavad järgmiseid soovitusi:
Näita, et sa hoolid. Lapsed tõlgendavad sageli ükskõik millist küsimust tema käitumise kohta kriitika või süüdistusena. Ära ütle, et ta teeb valesti. Ütle, et sa ei süüdista ega kritiseeri, vaid et oled mures mõningate muutuste pärast, mida oled märganud. Too need muutused ka konkreetselt välja, näiteks võivad nendeks olla väsimus, hinnete halvenemine, hobidest loobumine, vähenenud ajaveetmine sõpradega vms.